Pretraga
Close this search box.

Konferencija direktora evropskih nacionalnih biblioteka

CENL je mreža 46 nacionalnih biblioteka iz 45 evropskih zemalja. Članovi CENL-a su direktori nacionalnih biblioteka zemalja članica Saveta Evrope. Od svog osnivanja CENL radi na unapređenju evropskih nacionalnih biblioteka, jačajući posebno njihovu ulogu u očuvanju kulturnog nasleđa evropskog kontinenta.

Članovi CENL-a sastaju se jednom godišnje na konferenciji koju organizuje jedna od evropskih nacionalnih biblioteka, da bi diskutovali o novim projektima, inicijativama i temama od zajedničkog interesa.

Nacionalne biblioteke treba da jačaju sopstvenu poziciju kako bi stvorile uslove za slobodan i nesmetan pristup informacijama i dokumentaciji. Ove informacije moraju biti potpune, jasno organizovane, brze i pouzdane. Zbog toga je više nego ikada ranije potrebno razvijati nove modele saradnje i deliti iskustva i dobre prakse.

CENL je osnovan 1987. godine u Portugaliji. Značajna je i 1991. godina kada je u Beču CENL organizovao prvu konferenciju Istok-Zapad sa nacionalnim bibliotekama Istočne Evrope, a u cilju uspostavljanja bližih veza i partnerstava. Bio je to veoma uspešan sastanak sa konkretnim rezultatima koji su doveli do kontinuiranog dijaloga. Od 1999. godine CENL je registrovan u Holandiji kao fondacija koja deluje po holandskom zakonodavstvu.

Narodna biblioteka Srbije prvi put je učestvovala u radu ove konferencije 2002. godine u Budimpešti, ali u statusu posmatrača. Kada je Srbija postala članica Saveta Evrope, u septembru 2003. godine, Narodna biblioteka Srbije je postala članica CENL-a i od tada svake godine upravnik ili njegov zamenik učestvuje u radu godišnje konferencije.

Teme o kojima se raspravlja na godišnjim sastancima i na kojima se radi u okviru grupa i projekata već su identifikovane na prvom sastanku i evoluirale su razvojem tehnologije i bibliotečke organizacije, a to su:

  • harmonizacija i inovacija nacionalne politike u vezi sa bibliotekama,
  • primena novih informacionih tehnologija u bibliotekama,
  • standardizacija strukture podataka i komunikacionih interfejsa u okviru evropske mreže,
  • očuvanje i konzervacija značajnih zbirki u Evropi.

Zaposleni u nacionalnim bibliotekama mogu da učestvuju u radu CENL-a kroz radne i mrežne grupe. Dragana Milunović je više godina predstavljala Narodnu biblioteku Srbije u Radnoj grupi za intelektualnu svojinu, a jedan sastanak ove grupe održan je u Narodnoj biblioteci 2016. godine.

CENL svake godine nudi jedan broj stipendija i fondova svojim članicama kao podršku za nove aktivnosti. Tri su vrste stipendija na raspolaganju:

  • Stipendija za razmenu znanja i veština. Ova podrška namenjena je aktivnostima koje doprinose učenju i saradnji nacionalnih biblioteka.
  • Stipendija „Erland Kolding Nilsen“. Stipendija je dobila ime po dugogodišnjem direktoru Kraljevske biblioteke Danske, koji je ostavio značajan trag u razvoju evropskih biblioteka. Namenjena je projektima članica koji jačaju međunarodnu saradnju i veze među nacionalnim bibliotekama.
  • Fond za skrivene priče. Fond je namenjen projektima koji promovišu inkluzivnost u bibliotekama.

Narodna biblioteka Srbije je dobila stipendiju „Erland Kolding Nilsen“ za organizaciju konferencije nacionalnih biblioteka jugoistočne Evrope 2018. godine, zatim i fond za skrivene priče za projekat „Ženske prakse u vreme pandemije“,  2021. godine, kao i stipendiju za razmenu znanja i veština koju treba da realizuje do kraja 2023. godine.

Na sajtu CENL-a objavljuju se godišnji izveštaji svih evropskih nacionalnih biblioteka. Godišnji izveštaji Narodne biblioteke Srbije dostupni su od 2004. do 2008. godine i opet od 2012. do 2015. godine.


Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content