Međunarodne organizacije

UDK Konzorcijum

Od osnivanja do 2014. godine Konzorcijum su činile institucije koje se bave razvojem standarda i komercijalni izdavači. Od 2015. godine deo Konzorcijuma postaju i nacionalne biblioteke koje prevode i objavljuju UDK kao profesionalni standard.

Pročitajte tekst »

Konzorcijum evropskih istraživačkih biblioteka

Cilj projekta izgradnje zajedničke baze jeste da se na jednom mestu korisnicima širom Evrope ponude zapisi za tu vrstu građe, uz sve potrebne lokacijske podatke, to jest biblioteke u kojima je tu građu moguće i konsultovati, kao i da se članicama omogući preuzimanje zapisa u svoje lokalne kataloge.

Narodna biblioteka Srbije preduzela je odgovarajuće korake kako bi postala članica CERL-a.

Pročitajte tekst »

Onlajn računarski bibliotečki centar

OCLC je globalna bibliotečka organizacija koja pruža zajedničke tehnološke usluge, originalna istraživanja i zajedničke programe za svoje članove kao i za bibliotečku zajednicu u celini, a u cilju podsticanja učenja, istraživanja i inovacija.

Pročitajte tekst »

Evropska grupa za automatizaciju biblioteka

ELAG je organizacija koja udružuje stručnjake za automatizaciju biblioteka u vodećim evropskim bibliotekama i informacionim centrima. Osnovana je 1979. godine u Kopenhagenu kao naslednik INTERMARC-a (Odbora za implementaciju jedinstvenog formata podataka u nacionalnoj bibliografiji). Članovi ELAG-a su pojedinci koji predstavljaju svoje institucije, po pravilu nacionalne ili univerzitetske biblioteke, bibliografske ili

Pročitajte tekst »

Liga evropskih istraživačkih biblioteka

LIBER je osnovan 1971. godine pod pokroviteljstvom Saveta Evrope kao udruženje najznačajnijih evropskih istraživačkih biblioteka. Pokretačka snaga bila je mala posvećena grupa evropskih bibliotekara, čiji je cilj bio da evropskim istraživačkim bibliotekama, nacionalnim i univerzitetskim, daju poseban i ubedljiv glas u međunarodnoj bibliotečkoj zajednici. Izabrani naziv LIBER upućivao je na knjige i slobodu.

Pročitajte tekst »

UNESKO

NBS je već godinama depozitna biblioteka za sva dokumenta Uneska. NBS izrađuje bibliografiju prevoda u Srbiji i prosleđuje je jednom godišnje kao bazu podataka u Unesko, koji objavljuje „Index Translationum”. Narodna biblioteka Srbije izrađuje bibliografiju prevoda u Srbiji i prosleđuje je jednom godišnje kao bazu podataka u Unesko koji objavljuje

Pročitajte tekst »

Savet Evrope

U okviru projekta „Centar za pravne informacije”, Narodna biblioteka Srbije je uspostavila saradnju sa Savetom Evrope i postala depozitna biblioteka za sva dokumenta Saveta Evrope.

Pročitajte tekst »

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content