Nacionalna ISMN agencija Srbije

Nacionalna ISMN agencija Srbije
  ismn@nb.rs
(011) 2451-242 lok 79
8:00-15:00 (ponedeljak – petak)
soba 316, galerija
Skerlićeva 1
11000 Beograd

Publikacije koje dobijaju ISMN broj

  • sve vrste partitura (uključujući vokalne i džepne partiture)
  • kompleti deonica
  • pojedinačne deonice koje se mogu nabaviti odvojeno od partiture
  • antologije
  • drugi mediji koji su sastavni deo notne publikacije (npr. zvučni snimak koji je deo kompozicije/muzičkog dela)
  • tekstovi pesama koji su izdati uz notnu publikaciju
  • komentari koji su izdati uz notnu publikaciju
  • pesmarice
  • publikacije u mikro obliku
  • publikacije na Brajevom pismu
  • elektronske notne publikacije
  • knjige o muzici koje sadrže primere muzičke notacije

 

Nacionalna ISMN agencija Srbije, od svog osnivanja 2003. godine, uspešno sarađuje sa izdavačima notnih izdanja u Srbiji. Besplatnim uključivanjem u ISMN sistem, izdavač dobija priliku da se nađe rame uz rame sa svetskim izdavačima notnih izdanja, u Međunarodnoj bazi izdavača notnih izdanja (Music Publishers’ International ISMN Database).

Prema vežećem Zakonu o izdavanju publikacija, izdavač je dužan da na svakoj publikaciji odštampa kataloški zapis u publikaciji – CIP, koji (u skladu sa međunarodnim i domaćim standardima) izrađuje Narodna biblioteka Srbije, sa odgovarajućim međunarodnim standardnim brojem – identifikatorom izdanja. Za notne publikacije to je Međunarodni standardni broj za notna izdanja (International Standard Music Number – ISMN).

Primena jedinstvenog, međunarodnog identifikatora olakšava poslove izdavanja, reklamiranja, naručivanja, transporta, statistike, upravljanja pravima, licenciranja itd.

Publikacija označena ISMN brojem olakšava pretragu, nabavku, katalogizaciju i poslove u vezi sa obaveznim primerkom.

Potrebno je elektronski (ili u vrlo iznimnim slučajevima rukom) popuniti Obrazac za dodelu ISMN broja i dostaviti ga Nacionalnoj ISMN agenciji Srbije:

  • lično (adresa: Skerlićeva 1, 11000 Beograd, Za Nacionalnu ISMN agenciju Srbije),
  • kurirskom službom (adresa: Skerlićeva 1, 11000 Beograd, Za Nacionalnu ISMN agenciju Srbije), ili
  • elektronskom poštom, na adresu Nacionalne ISMN agencije Srbije.

    Nepotpuno ili nečitko popunjen obrazac neće biti prihvaćen, a zahtev procesuiran. Odgovornost za tačnost podataka navedenih u Obrascu snosi izdavač.

Ne, članarina se ne naplaćuje.

Da, svaki dodeljeni ISMN broj se naplaćuje prema važećem Cenovniku pružanja javnih usluga u Narodnoj biblioteci Srbije Narodne biblioteke Srbije.

  • Cena jednog ISMN broja iznosi 1.100,00 RSD.

 

Obaveštavamo korisnike usluga Narodne biblioteke Srbije da od 01.09.2022. godine Narodna biblioteka Srbije neće biti u mogućnosti da prima avansne uplate za izvršenje usluga izdavanja ISMN brojeva pravnim licima.

Plaćanje će se vršiti po prijemu e-fakture.

Podsećamo vas da, u skladu sa Zakonom o elektronskom fakturisanju (“SL. Glasnik RS”, broj 44/21 i 129/21) i po dopisu Ministarstva finansija broj 401-00-9700/2021-41-4 od 30.06.2022. godine, od 01.07.2022. godine, svaki subjekt privatnog sektora ima obavezu prijema i čuvanja elektronske fakture od strane subjekta javnog sektora koja je poslata preko portala e-faktura.

Prema odredbama Zakona o fiskalizaciji, Narodna biblioteka Srbije je obavezna da uplate fizičkih lica evidentira preko fiskalne kase od 01.05.2022. godine.

Po izvršenoj uplati, koju izdavač dokazuje dostavljanjem dokaza o uplati, Nacionalna ISMN agencija Srbije novododeljeni broj dostavlja izdavaču elektronskom poštom, na adresu koju izdavač naznači u Obrascu za dodelu ISMN broja.

Dokaz o izvršenoj uplati može biti izvod iz banke (papirni ili elektronski), fizička (original ili kopija) ili digitalna (skenirana) uplatnica sa koje se jasno vidi iznos, uplatilac, svrha uplate, mesto i datum uplate.

Poželjni formati su .jpeg ili .PDF.

Nacionalna ISMN agencija Srbije izdavače rezvrstava u tri kategorije, a prema setovima ISMN brojeva koje dobija od Međunarodne ISMN agencije:

  • izdavači čija je produkcija u narednih 10 godina projektovana do 1.000 izdanja (grupa 6);
  • izdavači čija je produkcija u narednih 10 godina projektovana do 100 izdanja (grupa 8);
  • izdavači čija je produkcija u narednih 10 godina projektovana do 10 izdanja (grupa 9).

 

U sistemu ISMN Srbija, od osnivanja 2003. godine, najviše izdavača pripada grupama 8 i 9, i to su uglavnom izdavačka preduzeća koja se povremeno ili češće bave izdavanjem štampanih notnih izdanja. U prvoj grupi (grupa 6) nalaze se, prema projekciji planirane produkcije koja je dostavljena Nacionalnoj ISMN agenciji Srbije, samo dva najveća izdavača.

Kako bi Nacionalna ISMN agencija Srbije mogla ispravno da odredi grupu kojoj izdavač pripada i dodeljuje ISMN brojeve, neophodno je što preciznije i tačnije navesti planiranu produkciju za narednih 10 godina.

U slučaju da su svi ISMN brojevi koji su prema kategoriji kojoj izdavač pripada već dodeljeni, ili je planirana produkcija za naredni period značajno promenjena (povećana ili umanjena), Nacionalna ISMN agencija Srbije će izvršiti premeštanje izdavača u drugu, odgovarajuću grupu i o tome u svom izveštaju obavestiti Međunarodnu ISMN agenciju.

Dobrobiti trajnog arhiviranja su obostrani, kako za izdavača, tako i Narodnu biblioteku Srbije; prema Zakonu o izdavanju publikacija, dostavljanje elektronskog obaveznog primerka predstavlja zakonsku obavezu svakog izdavača u Republici Srbiji.

Da, Nacionalna ISMN agencija Srbije svakoj notnoj (štampanoj ili elektronskoj) publikaciji koja se izdaje na teritoriji Srbije i Vojvodine, dodeljuje ISMN broj.

Svakako, prema važećem Zakonu o izdavanju publikacija, fizička i pravna lica mogu izdavati publikacije i shodno tome imaju pravo da im bude dodeljen odgovarajući Međunarodni standardni broj i izradi CIP zapis.

Svako naredno neizmenjeno izdanje jedne publikacije ne dobija novi ISMN broj.
U slučaju doštampanog izdanja, koristi se ISMN broj dodeljen prethodnom izdanju, i taj ISMN broj postaje sastavni deo novog CIP zapisa koji se za novo izdanje izrađuje u Narodnoj biblioteci Srbije ili Biblioteci Matice srpske.
Promene dizajna korica (bez promene u sadržaju izdanja) ne utiču na dodeljivanje novog ISMN broja.
Izmenjeno izdanje dobija novi ISMN broj i novi CIP zapis u slučaju značajnijih sadržinskih ili promena u vezi sa autorstvima. Manje korekcije notnog teksta ne zahtevaju dodeljivanje novog ISMN broja.
Promena dimenzija, obima/opsega ili vrste notne publikacije utiče na dodeljivanje ISMN broja.
Promene u literarnom tekstu ili prevodima zahtevaju dodeljivanje novog ISMN broja.
Promene u povezu zahtevaju dodeljivanje novog ISMN broja (papirni i tvrdi povez istog izdanja nose različite ISMN brojeve).
Promene koje se tiču formata/veličine notnog izdanja takođe iziskuju dodeljivanje novog ISMN broja.
ISMN broj dobijaju svi delovi notne publikacije koji se mogu nabaviti odvojeno (partitura, deonice i dr.).
Elektronska verzija papirnog notnog izdanja se tretira kao novi pojavni oblik dela/sadržaja, i samim tim dobija novi ISMN broj.

ISMN broj ne dobijaju zvučni ili video snimci; zvučnim snimcima se u našoj zemlji dodeljuje Međunarodni standardni broj knjige (International Standard Book Number – ISBN), dok se video snimci označavaju Međunarodnim brojem za audiovizuelna dela (International Standard Audiovisual Number – ISAN).

Višetomnim publikacijama se dodeljuje onoliko ISMN brojeva koliko ima tomova, i dodatni ISMN broj za celu „kolekciju ”.

primer
Publikacija koja ima 3 toma, dobija 4 ISMN broja: 3 za svaki zasebni tom, i 1 za kolekciju.

Notna publikacija koju sačinjavaju različiti delovi (partiture i deonice) koji se mogu nabaviti odvojeno, dobija onoliko ISMN brojeva koliko ima odvojenih delova: broj za partituru, komplet deonica i svaku pojedinačnu deonicu.

primer
Publikacija koju čine:
partitura muzičkog dela za kvartet i sopran, i komplet od 5 deonica, gde se svaki od delova može posebno nabaviti, dobija 7 ISMN brojeva:
– 1 za partituru,
– 1 za komplet deonica, i
– 5 za svaku pojedinačnu deonicu.

U slučaju da se partitura ne može nabaviti odvojeno od kompleta deonica (partitura i komplet deonica čine jedinstveno izdanje), dodeljuje se samo jedan ISMN broj za kolekciju.

primer
Publikaciju čine: partitura muzičkog dela za kvartet i sopran, i komplet od 5 deonica, gde se nijedan od delova ne može posebno nabaviti, dobija 1 ISMN broj i tretira se kao celina (kolekcija).
U slučaju da se partitura može nabaviti odvojeno, ali i kao deo kompleta, dodeljuje joj se zaseban ISMN broj.

Notna publikacija svakako dobija ISMN broj.

Ukoliko izdavač to želi, propratni kompakt disk može biti označen zasebnim standardnim brojem koji se u Republici Srbiji dodeljuje zvučnim snimcima (ISBN), ali nije obavezan da to uradi.

Kod izdavanja kompleta deonica, razlikujemo nekoliko različitih situacija:

  • deonice se mogu nabaviti odvojeno – svaka deonica dobija zaseban ISMN broj;
  • deonice se mogu nabaviti odvojeno ali i kao deo kompleta – komplet i svaka deonica dobijaju zasebne ISMN brojeve;
  • deonice se mogu nabaviti samo kao deo kompleta – komplet deonioca dobija 1 ISMN broj.

 

Za publikacije koju čini više delova (partitura, komplet deonica svih instrumenata i pojedinačne deonice instrumenata), od kojih se neki od delova (npr. partitura) mogu nabaviti odvojeno, dok su drugi isključivo deo ove kolekcije i ne mogu se nabaviti odvojeno, dodeljuje se onoliko ISMN brojeva koliko ima delova publikacije.

Notne publikacije u elektronskom formatu tretiraju se na isti način kao i štampane. Ukoliko se formati digitalnog izdanja istog dela razlikuju, svakom formatu se dodeljuje zaseban ISMN broj.

Iako je ISMN broj sastavni deo CIP zapisa, i kao takav vidljiv, neophodno je njegovo jasno grafičko isticanje na publikaciji, kao i na svim njenim delovima, i to:
  • na poleđini partiture i/ili deonice/a;
  • kao sastavni deo izjave o kopirajtu unutar publikacije;
  • na jednom mestu u slučaju publikacije koja je izdata na jednom listu;
  • na naslovnom ekranu (zameni za naslovnu stranu u elektronskom formatu) elektronskog notnog izdanja;
  • na svim delovima notne publikacije (partiture, deonice i sl.);
  • uz ostale/druge standardne brojeve (ISBN, ISAN i sl.), ukoliko notno izdanje nosi više različitih standardnih brojeva.

Preporučeno je da se na jednom delu kolekcije/kompleta nađe lista svih ISMN brojeva dodeljenih delovima kolekcije/kompleta. Kod ovakvih izdanja, kada su upakovana u zajdenički omot, ISMN broj kolekcije/kompleta mora biti odštampan i na omotu.

Tekstovima pesama/kompozicija, koji su izdati uz notni tekst, dodeljuje se ISMN broj.
U slučajevima kao što su pesmarice ili albumi pesama, ili bilo koja druga izdanja sa obimnijim tekstualnim sadržajem, nekada je teže odrediti da li je u pitanju notno/muzičko izdanje ili knjiga. U ovakvim graničnim slučajevima poželjno je da publikacija nosi i ISMN i ISBN broj. U slučaju da izdavač želi da ovakvo izdanje nosi samo jedan standardni broj, ISMN broj ima prvenstvo.

Da, štampana notna izdanja na Brajevom pismu dobijaju ISMN broj pod istim uslovima koja važe i za izdanja štampana u crnom tisku. Dodeljivanje ISMN broja Brajevim notnim izdanjima se ne naplaćuje

Da, može se dobiti i bar kod izrađen na osnovu dodeljenog ISMN broja, ukoliko je to želja izdavača.

Da, ukoliko okolnosti to nalažu, ili je to želja izdavača, notnoj publikaciji se, pored obaveznog ISMN broja može dodeliti i Međunarodni standardni broj knjige (International Standard Book Number – ISBN).

Ne, ISMN broj se dodeljuje isključivo notnim publikacijama. Knjigama (monografskim publikacijama), časopisima i ostalim serijskim publikacijama se dodeljuju Međunarodni standardni broj knjige (International Standard Book Number – ISBN), odnosno Međunarodni standardni broj za serijske publikacije (International Standard Serial Number – ISSN).

Jedini slučaj kada knjiga dobija ISMN broj je knjiga o muzici koja sadrži primere muzičke notacije.

Da, retroaktivno dodeljivanje ISMN brojeva je moguće i veoma poželjno.
Ukoliko izdanje iz bilo kog razloga nije označeno ISMN brojem a već je distribuirano, Nacionalna ISMN agencija Srbije može na molbu izdavača, ovakvom izdanju dodeliti ISMN broj. U ovom slučaju, poželjno je da prvi naredni reprint izdanja nosi dodeljen ISMN broj.

Pitanja i sve ostale nedoumice, kao i Obrasce za dodeljivanje ISMN broja možete poslati elektronskom poštom na adresu Nacionalne ISMN agencije Srbije u bilo koje doba dana, biće Vam odgovoreno narednog radnog dana. Takođe nas možete pozvati telefonom, svakog radnog dana od 08 do 15 časova.

Međunarodna ISMN agencija
 

Struktura ISMN broja

ISMN broj čini 13 cifara raspoređenih u 4 elementa:
979-0-11111-111-1

element prefiks/979-0, za notna izdanja
979-0-11111-111-1

element identifikator izdavača (u zavisnosti od produkcije, identifikator izdavača može imati od 3 do 7 cifara)
979-0-11111-111-1

element identifikator izdanja (identifikator izdanja može imati od 1 do 4 cifre i u uskoj je vezi sa produkcijom izdavača)
979-0-11111-111-1

element kontrolni broj
979-0-11111-1111

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content