Usluge Odeljenja za konzervaciju i Odeljenja za čuvanje i pristup fondovima

KONZERVATORSKA LABORATORIJA
Konzervatorska laboratorija Narodne biblioteke Srbije je najveća i najopremljenija laboratorija za konzervaciju papira i pergamenta kako u Srbiji, tako i u regionu jugoistočne Evrope. Oformljena je 1973. godine, 2008. je u potpunosti renovirana i proširena.
Na površini od preko 350 m², formirane su sekcije za mokre postupke u konzervaciji, potom hemijska laboratorija, sekcija za ručnu restauraciju, sekcija za mehanizovanu restauraciju, prostorija za sterilizaciju, sekcija za konzervaciju neknjižne građe i knjigoveznica.
U ovoj laboratoriji se od propadanja čuvaju svi pisani spomenici kulture na papiru i pergamentu, počev od rukopisa, starih štampanih knjiga, dokumenata, likovnog materijala, fotografija, grafika, crteža, mapa...
Konzervacija pisanih spomenika kulture podrazumeva sve fizičko-hemijske procese koji produžavaju vek papira i pergamenta. To su procesi: mehaničkog čišćenja, pranja, neutralizacije, ojačavanja, uklanjanja fleka...
Restauracija je obnavljanje izvornog izgleda oštećenog dokumenta, i može biti ručna ili mašinska. Takođe, veoma bitan aspekt očuvanja izvornog oblika knjiga je i restauracija poveza. Osnovni zadatak konzervatorske laboratorije je staranje o bogatoj zbirci Narodne biblioteke Srbije koja između ostalog ima oko 300 najstarijih ćirilskih rukopisa, 100 inkunabula, vrednu i bogatu kolekciju stare štampane knjige, zatim stare fotografije, mape i drugu istorijski bitnu neknjižnu građu na papiru i pergamentu. Osim tehničke zaštite građe Narodne biblioteke Srbije, u konzervatorskoj laboratoriji se radi i konzervacija građe svih fondova stare i retke knjige biblioteka i muzeja širom Srbije, zatim stara štampana i rukopisna knjiga Srpske pravoslavne crkve, likovni materijal muzeja ili privatnih vlasnika i dr.
Previous slide
Next slide

U okviru svojih zakonskih nadležnosti konzervatorska laboratorija Narodne biblioteke Srbije radi na zaštiti stare i retke bibliotečke građe (u koju spadaju kategorisana kulturna dobra, knjižna i neknjižna bibliotečka građa, umetnička dela na papiru).

U usluge konzervatorske laboratorije spadaju sledeće aktivnosti iz oblasti zaštite kulturnih dobara: pregled oštećenog bibliotečkog fonda, uzimanje sterilnog brisa sa građe (u cilju brze detekcije kontaminacije papira ili pergamenta), sterilizacija (metodom anoksije u komori sa niskim procentom kiseonika), konzervatorske intervencije na građi (mehaničko čišćenje listova, pranje, neutralizacija, ojačavanje listova, uklanjanje fleka organskim rastvaračima, razdvajanje slepljenih listova, fiksiranje mastila, retuš bojenog sloja, konsolidacija mehaničkih oštećenja ručnom restauracijom, mašinska restauracija metodom laminacije, presovanje listova), knjigovezačke intervencije na građi (rekonstrukcija postojećeg poveza, izrada novog broširanog, platnenog, polukožnog, kožnog poveza, izrada zaštitnih kutija).

Sva bibliotečka građa se, prilikom pregledanja ugroženog fonda, deli u četiri kategorije oštećenja shodno proceni konzervatora (pri čemu je u prvoj kategoriji veoma oštećena građa, a u četvrtoj građa kojoj su potrebne minimalne intervencije). Cena intervencija po listu se formira prema stepenu oštećenja, tipu građe (knjižna štampana, knjižna rukopisna, neknjižna, umetničko delo) i uz svođenje formata na A4 kao referentni.

Knjigoveznica Narodne biblioteke Srbije takođe pruža usluge poveza publikacija koje ne spadaju u staru i retku bibliotečku građu. U okviru ovih usluga pruža se mogućnost izrade različitih tipova poveza, korica za diplomske i magistarske radove, doktorske disertacije, koričenje skripti, delovodnih protokola i sl.

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content