Simpozijum „Metapodaci su važni: gradimo održivu budućnost za informacije“ održan u Atini 19. marta 2025.

Nacionalna biblioteka Grčke bila je domaćin simpozijuma u organizaciji Iflinog Savetodavnog odbora za standarde pod nazivom Metapodaci su važni: gradimo održivu budućnost za informacije. Simpozijum je organizovan kako bi se na jednom mestu okupili stručnjaci koji u svom fokusu imaju rad sa metapodacima, njihov razvoj i pristupačnost.

Tri teme objedinjene naslovom „Metapodaci su važni: gradimo održivu budućnost za informacije“ imale su za cilj da obuhvate sva aktuelna pitanja i probleme sa kojima se susreću i suočavaju koleginice i kolege bibliotekari, istraživači, naučni radnici koji se bave veoma kompleksnim i širokim poljem metapodataka.

Prva tema pod nazivom „Pristupačnost je važna“ kojom je otvoren Simpozijum ugostila je na panelu članove Mreže za pristupačnost metapodataka koja je oformljena nakon Iflinog kongresa u Roterdamu 2023. godine. Učesnici panela predstavili su rad mreže i načine na koje će ona funkcionisati. Nakon panela održane su i dve prezentacije čije su teme bile pristupačnost bibliotečkih kolekcija i izazovi i mogućnosti koje nastaju usled promene u metapodacima.

Druga tema pod nazivom „Tehnologija je bitna“ imala je za cilj da ispita ključne aspekte neprekidnih promena na polju razvoja metapodataka. Usled velikog broja pristiglih radova organizacioni odbor Simpozijuma odlučio je da se broj radova udvostruči i da se od planiranih pet, u program simpozijuma uvrsti deset prezentacija. Navedena tema je bila podeljena u dve različite sesije. U okviru prve sesije prezentacije su se odnosile na povezane podatke i na deljenje metapodataka. Predstavljeni su primeri projekata, prakse i istraživanja iz Grčke nacionalne biblioteke, UDK Konzorcijuma, Nacionalne biblioteke Katalonije, i drugih međunarodnih institucija. Druga sesija bavila se upotrebom veštačke inteligencije, alatima i upravljanjem metapodacima. Na sesiji su podeljena iskustva koleginica i kolega iz Kongresne biblioteke, Nacionalne biblioteke Belgije, Nacionalne biblioteke Nemačke, Univerziteta Stanford  i Univerziteta u Kemnicu.

Treća tema „Kompetencije su važne“ postavila je pitanje na koji način bibliotečka zajednica može u svom radu da prati sve promene koje se dešavaju, naročito na polju novih tehnologija. Svoja iskustva podelili su učesnici iz Grčke, Nemačke, SAD i Albanije.

Na Simpozijumu je učestvovalo 120 koleginica i kolega iz 24 zemlje sveta. Kopredsedavajuća programa bila je dr Ana Stevanović iz Narodne biblioteke Srbije i članica Iflinog Savetodavnog odbora za standarde.

Simpozijumu su prethodila dva dana sastanaka Iflinih sekcija za metapodatke (Sekcija za katalogizaciju, Sekcija za analitiku i predmetni pristup i Sekcija za bibliografiju), i sastanci grupa za reviziju koje svoje izveštaje podnose Savetodavnom odboru. Među njima su Grupa za reviziju bibliografskih konceptualnih modela (BCM), Grupa za reviziju međunarodnog standardnog bibliografskog opisa (ISBD), Grupa za reviziju tehničkih standarda o metapodacima (METATEC), Grupa za reviziju UNIMARC standarda.

Simpozijum u Atini bio je prvi simpozijum o metapodacima u organizaciji Iflinih odbora, i kao takav pružio je priliku koleginicama i kolegama iz čitavog sveta da razmene dragocena iskustva i podele probleme sa kojima se suočavaju. Standardi su deo bibliotečkog univerzuma zajednički svima, preko standarda se povezuju biblioteke, institucije kulture i univerziteti, sa jednim zajedničkim ciljem – da učine građu dostupnom i pristupačnom.

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content