Симпозијум „Метаподаци су важни: градимо одрживу будућност за информације“ одржан у Атини 19. марта 2025.

Национална библиотека Грчке била је домаћин симпозијума у организацији Ифлиног Саветодавног одбора за стандарде под називом Метаподаци су важни: градимо одрживу будућност за информације. Симпозијум је организован како би се на једном месту окупили стручњаци који у свом фокусу имају рад са метаподацима, њихов развој и приступачност.

Три теме обједињене насловом „Метаподаци су важни: градимо одрживу будућност за информације“ имале су за циљ да обухвате сва актуелна питања и проблеме са којима се сусрећу и суочавају колегинице и колеге библиотекари, истраживачи, научни радници који се баве веома комплексним и широким пољем метаподатака.

Прва тема под називом „Приступачност је важна“ којом је отворен Симпозијум угостила је на панелу чланове Мреже за приступачност метаподатака која је оформљена након Ифлиног конгреса у Ротердаму 2023. године. Учесници панела представили су рад мреже и начине на које ће она функционисати. Након панела одржане су и две презентације чије су теме биле приступачност библиотечких колекција и изазови и могућности које настају услед промене у метаподацима.

Друга тема под називом „Технологија је битна“ имала је за циљ да испита кључне аспекте непрекидних промена на пољу развоја метаподатака. Услед великог броја пристиглих радова организациони одбор Симпозијума одлучио је да се број радова удвостручи и да се од планираних пет, у програм симпозијума уврсти десет презентација. Наведена тема је била подељена у две различите сесије. У оквиру прве сесије презентације су се односиле на повезане податке и на дељење метаподатака. Представљени су примери пројеката, праксе и истраживања из Грчке националне библиотеке, УДК Конзорцијума, Националне библиотеке Каталоније, и других међународних институција. Друга сесија бавила се употребом вештачке интелигенције, алатима и управљањем метаподацима. На сесији су подељена искуства колегиница и колега из Конгресне библиотеке, Националне библиотеке Белгије, Националне библиотеке Немачке, Универзитета Станфорд  и Универзитета у Кемницу.

Трећа тема „Компетенције су важне“ поставила је питање на који начин библиотечка заједница може у свом раду да прати све промене које се дешавају, нарочито на пољу нових технологија. Своја искуства поделили су учесници из Грчке, Немачке, САД и Албаније.

На Симпозијуму је учествовало 120 колегиница и колега из 24 земље света. Копредседавајућа програма била је др Ана Стевановић из Народне библиотеке Србије и чланица Ифлиног Саветодавног одбора за стандарде.

Симпозијуму су претходила два дана састанака Ифлиних секција за метаподатке (Секција за каталогизацију, Секција за аналитику и предметни приступ и Секција за библиографију), и састанци група за ревизију које своје извештаје подносе Саветодавном одбору. Међу њима су Група за ревизију библиографских концептуалних модела (BCM), Група за ревизију међународног стандардног библиографског описа (ISBD), Група за ревизију техничких стандарда о метаподацима (METATEC), Група за ревизију UNIMARC стандарда.

Симпозијум у Атини био је први симпозијум о метаподацима у организацији Ифлиних одбора, и као такав пружио је прилику колегиницама и колегама из читавог света да размене драгоцена искуства и поделе проблеме са којима се суочавају. Стандарди су део библиотечког универзума заједнички свима, преко стандарда се повезују библиотеке, институције културе и универзитети, са једним заједничким циљем – да учине грађу доступном и приступачном.

Радно време

понедељак – петак од 8.00 – 20.00
(поручивање публикација 8.00 – 19.00)

субота од 8.00 – 15.00
(поручивање публикација 8.00 – 14.00)

Skip to content