Asocijacija LIBER (fr. Ligue des bibliothèques européennes de recherche) je osnovana 1971. godine, i svoj rad organizuje kroz održavanje godišnje Konferencije, kroz rad Generalne skupštine, izvršnog odbora i različitih stručnih sekcija, svake godine na određenu temu. Na Godišnjoj konferenciji učestvuju stručnjaci kako iz oblasti bibliotekarstva, tako i izdavači naučnih informacija čiji su korisnici upravo biblioteke. Narodna biblioteka Srbije je članica ove asocijacije od 2003. godine.
Ovogodišnja tema nosila je naziv „State-of-the-art libraries in the service of science and society“, a konferencija je održana je u Limasolu od 03. do 05. jula. Domaćin je bila biblioteka Kipranskog tehnološkog univerziteta (gr. Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ili “ΤΕ.ΠΑ.Κ.”), koji je ove godine proslavio 20 godina od osnivanja. Iz Narodne biblioteke Srbije konferenciji su ove godine prisustvovale tri koleginice: MA Tatjana Timotijević (kao delegat i kao učesnica jedne od panel sesija) i MA Katarina Perić (kao delegat) iz Odeljenja za naučne informacije, i MA Kaća Radisavljević (kao delegat, član LIBER Radne grupe za građansku nauku, autorka postera i kao dobitnica LIBER stipendije (eng. LIBER’s Annual Conference Fund award)) iz Odeljenja serijskih publikacija.
Radionica Radne grupe za građansku nauku (Workshop 8: Citizen Science: Partnership for Science and Society), na kojoj je učestvovala koleginica MA Kaća Radisavljević, održana je prvog dana konferencije od 09.00 do 12.00 časova (UTC +2 / EET). Tema radionice je bila izgradnja partnerstva u nauci i društvu na polju građanske nauke. Više o radionici dostupno je na sajtu 53. LIBER godišnje konferencije – https://liberconference.eu/workshop-8-citizen-science-partnerships-for-science-and-society/.
Drugi dan konferencije su obeležila raznovrsna panel izlaganja, a prvi među njima bio je panel pod nazviom „Consortia of Academic Libraries: Good Practices, Common Challenges and Opportunities For Transnational Collaboration“ u kome je, po pozivu, učestvovala MA Tatjana Timotijević kao predstavnica KoBSON konzorcijuma iz Srbije. Nakon predstavljanja konzorcijuma od strane svih panelista, otvorena je diskusija na nekoliko tema: uticaj otvorenog pristupa i otvorene nauke, efikasno korišćenje novih tehnologija: izazov veštačke inteligencije i mogućnosti saradnje konzorcijuma. Svi panelisti uzeli su učešća, kako u predstavljanju tema, tako i u dinamičnoj diskusiji. Više o panel sesiji dostupno je na sajtu 53. LIBER godišnje konferencije – https://liberconference.eu/programme/panel-session-i/.
Drugi dan konferencije je takođe bio rezervisan i za poster izlaganja. Bilo je ukupno 20 postera, od kojih su nekoliko postera bili predstavljeni od strane kolega iz Srbije i regiona – iz Hrvatske, iz Slovenije.
Koleginice Alisa Martek iz Hrvatske, iz Nacionalne i sveučilišne biblioteke u Zagrebu, MA Kaća Radisavljević, iz Narodne biblioteke Srbije, i koleginica Dragana Janković iz Univerzitetske biblioteke Svetozar Marković predstavile su poster pod nazivom „Integrating Inclusivity: A Holistic Approach to Onboarding in LIBER Working Groups“.
Pored poster izlaganja i panel sesija, održana su i predstavljanja sponzora. Narodna biblioteka Srbije, posredstvom KoBSON-a, sarađuje sa velikim brojem izdavača naučnih informacija koji su prisustvovali ovogodišnjoj LIBER konferenciji – EBSCO, Elsevier, JSTOR, Royal Society of Chemistry, Sage, ACS Publications, Americal Psychological Association, Cambridge University Press.
Treći, ujedno i poslednji dan konferencije obeležile su sesije o veštačkoj inteligenciji (skr. VI). Jedno od predavanje bilo je pod nazivom „Bringing Academic AI to Life: From Theory to Library Practice“ izlagača Gaj Ben Porata iz Klarivejta (eng. Guy Ben Porat, VP, Academic AI, Clarivate).
U duhu VI, do same ceremonije zatvaranja nastavljeno je da se govori o ovoj temi.
Ceremonija zatvaranja Godišnje konferencije LIBER-a sadrži i čin predaje LIBER zastave domaćinu konferencije sledeće godine, a to će biti Univerzitetska biblioteka u Lozani, Švajcarska.
Grupna slika preuzeta sa: https://libereurope.eu/article/liber-annual-conference-2024-highlights/