Претрага
Close this search box.

53. ЛИБЕР годишња конференција: State-of-the-art libraries in the service of science and society

Асоцијација LIBER (фр. Ligue des bibliothèques européennes de recherche) је основана 1971. године, и свој рад организује кроз одржавање годишње Конференције, кроз рад Генералне скупштине, извршног одбора и различитих стручних секција, сваке године на одређену тему. На Годишњој конференцији учествују стручњаци како из области библиотекарства, тако и издавачи научних информација чији су корисници управо библиотеке. Народна библиотека Србије је чланица ове асоцијације од 2003. године.

Овогодишња тема носила је назив „State-of-the-art libraries in the service of science and society“, а конференција је  одржана је у Лимасолу од 03. до 05. јула. Домаћин је била библиотека Кипранског технолошког универзитета (гр. Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου или “ΤΕ.ΠΑ.Κ.”), који је ове године прославио 20 година од оснивања. Из Народне библиотеке Србије конференцији су ове године присуствовале три колегинице: МА Татјана Тимотијевић (као делегат и као учесница једне од панел сесија) и МА Катарина Перић (као делегат) из Одељења за научне информације, и МА Каћа Радисављевић (као делегат, члан ЛИБЕР Радне групе за грађанску науку, ауторка постера и као добитница LIBER стипендије (енг. LIBER’s Annual Conference Fund award)) из Одељења серијских публикација.

Радионица Радне групе за грађанску науку (Workshop 8: Citizen Science: Partnership for Science and Society), на којој је учествовала колегиница МА Каћа Радисављевић, одржана је првог дана конференције од 09.00 до 12.00 часова (UTC +2 / EET). Тема радионице је била изградња партнерства у науци и друштву на пољу грађанске науке. Више о радионици доступно је на сајту 53. ЛИБЕР годишње конференције – https://liberconference.eu/workshop-8-citizen-science-partnerships-for-science-and-society/.

Други дан конференције су обележила разноврсна панел излагања, а први међу њима био је панел под назвиом „Consortia of Academic Libraries: Good Practices, Common Challenges and Opportunities For Transnational Collaboration“ у коме је, по позиву,  учествовала МА Татјана Тимотијевић као представница КоБСОН конзорцијума из Србије. Након представљања конзорцијума од стране свих панелиста, отворена је дискусија на неколико тема: утицај отвореног приступа и отворене науке,  ефикасно коришћење нових технологија: изазов вештачке интелигенције и могућности сарадње конзорцијума. Сви панелисти узели су учешћа, како у представљању тема, тако и у динамичној дискусији. Више о панел сесији доступно је на сајту 53. ЛИБЕР годишње конференције – https://liberconference.eu/programme/panel-session-i/.

Други дан конференције је такође био резервисан и за постер излагања. Било је укупно 20 постера, од којих су неколико постера били представљени од стране колега из Србије и региона – из Хрватске, из Словеније.

Колегинице Алиса Мартек из Хрватске, из Националне и свеучилишне библиотеке у Загребу, МА Каћа Радисављевић, из Народне библиотеке Србије, и колегиница Драгана Јанковић из Универзитетске библиотеке Светозар Марковић представиле су постер под називом „Integrating Inclusivity: A Holistic Approach to Onboarding in LIBER Working Groups“.

Поред постер излагања и панел сесија, одржана су и представљања спонзора. Народна библиотека Србије, посредством КоБСОН-а, сарађује са великим бројем издавача научних информација који су присуствовали овогодишњој ЛИБЕР конференцији – EBSCO, Elsevier, JSTOR, Royal Society of Chemistry, Sage, ACS Publications, Americal Psychological Association, Cambridge University Press.

Трећи, уједно и последњи дан конференције обележиле су сесије о вештачкој интелигенцији (скр. ВИ). Једно од предавање било је под називом „Bringing Academic AI to Life: From Theory to Library Practice“ излагача Гај Бен Пората из Кларивејта (енг. Guy Ben Porat, VP, Academic AI, Clarivate).

У духу ВИ, до саме церемоније затварања настављено је да се говори о овој теми.

Церемонија затварања Годишње конференције LIBER-а садржи и чин предаје LIBER заставе домаћину конференције следеће године, а то ће бити Универзитетска библиотека у Лозани, Швајцарска.

Групна слика преузета са: https://libereurope.eu/article/liber-annual-conference-2024-highlights/

Радно време

понедељак – петак од 8.00 – 20.00
(поручивање публикација 8.00 – 19.00)

субота од 8.00 – 15.00
(поручивање публикација 8.00 – 14.00)

Skip to content