Sastanak Konferencije direktora nacionalnih biblioteka Evrope (CENL)

24/06/2022.

Godišnji sastanak Konferencije direktora nacionalnih biblioteka Evrope (Conference of European National Librarians – CENL) https://www.cenl.org/, 36. po redu, održan je u Ankari, glavnom gradu Turske, od 19. do 21. juna 2022. godine. Od 46 zemalja članica Saveta Evrope, koji je bazična organizacija za članstvo u CENL-u, 34 zemlje članice su imale svoje predstavnike, direktore nacionalnih biblioteka ili njihove izaslanike. Srbiju je, u svojstvu ovlašćenog delegata upravnika Narodne biblioteke Srbije dr Vladimira Pištala, predstavljala Tamara Butigan Vučaj, načelnica Odeljenja za razvoj digitalne biblioteke i mikrofilmovanje. Sastankom je predsedavao Frank Šolc, direktor Nemačke nacionalne biblioteke, koja je preuzela predsedavanje od Britanske biblioteke u decembru 2021. godine.

Domaćin sastanka bila je Nacionalna biblioteka Turske na čelu sa direktorom Alijem Odabašem, ali je sastanak održan u Predsedničkoj biblioteci.

Uvodno izlaganje o relevantnosti nacionalnih biblioteka za društvo u celini imala je Barbara Lizon, predsednica Ifle, a diskusiju nakon ovog inspirativnog predavanja vodila je Sara Lamens, direktorka Kraljevske i nacionalne biblioteke Belgije.

Zatim je na dnevnom redu bio snimljeni video prilog u kome Ljubov Andrijevna Dubrovina, direktorka Nacionalne biblioteke Ukrajine, izveštava o situaciji u kojoj su se našle ukrajinske biblioteke od početka rata. Ofeli Ramonakso, šefica međunarodne saradnje u Nacionalnoj biblioteci Francuske je zatim otvorila diskusiju o aktivnostima nacionalnih biblioteka za pomoć bibliotekama i građanima Ukrajine. Predstavnici nacionalnih biblioteka Poljske, Rumunije i Moldavije izvestili su o pokrenutim aktivnostima a svi predstavnici su pozvani da dele aktivnosti za pomoć Ukrajini na posebnoj veb stranici CENL-a, https://www.cenl.org/standwithukraine/.

Izlaganje po pozivu imala je i Marina Kaljurand, članica Evropskog parlamenta iz Estonije, koja je govorila o digitalnoj agendi Evropske unije i odgovornosti velikih IT kompanija. Frank Šolc, direktor Nemačke nacionalne biblioteke, vodio je diskusiju nakon ovog izlaganja.

Za kraj dana četiri nacionalne biblioteke predstavile su svoje studije slučajeva i to: Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“, Danska kraljevska biblioteka, Nacionalna biblioteka Češke Republike i Nacionalna biblioteka Luksemburga, da bi drugi radni dan započeo predstavljanjem studija slučajeva još dve nacionalne biblioteke, Britanske biblioteke i Nemačke nacionalne biblioteke.

U sledećem bloku predstavljene su sve tri mreže grupe CENL-a: Knjige i publika, https://www.youtube.com/watch?v=JDTXFsDuL_w, Primena veštačke inteligencije i Autorsko pravo. Predsedavajući je na kraju najavio da će poziv za članstvo u svim mrežnim grupama biti objavljen na jesen 2022. i pozvao direktore da podrže svoje zaposlene da se prijave.

Grant Erland Kolding Nilsen za 2021. godinu osvojila je Nacionalna biblioteka Estonije za projekat posete članova svog upravljačkog tima Nacionalnoj biblioteci Luksemburga u cilju realizacije aktuelnog projekta rekonstrukcije zgrade. O ovoj poseti je govorila Jane Andreso, direktorka Nacionalne biblioteke Estonije.

Marsi Hopkins, šefica međunarodne saradnje u Britanskoj biblioteci, predstavila je Iflinu mapu biblioteka sveta, https://librarymap.ifla.org/ i pozvala nacionalne biblioteke da se uključe u dostavljanje podataka i informacija za svoje zemlje.

Sastanak je završen radom u grupama koje su diskutovale o dokumentu Strateški prioriteti za nacionalne biblioteke i CENL za naredne 4 godine, da bi na kraju voditelji grupa predstavili rezultate diskusije.

Pre završnih reči predstavljen je domaćin sledećeg sastanka CENL-a u 2023. godini – Nacionalna biblioteka Francuske.

Tamara Butigan-Vučaj

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content