Sa silama nemerljivim: pesnici kao svedoci modernog terora – Dunja Dušanić

ATRIJUM Narodne biblioteke Srbije

Uživo onlajn na Fejsbuk nalogu Narodne biblioteke Srbije

14/04/2022.

Zadovoljstvo nam je da vas pozovemo da 14. aprila, u 19 sati, dođete u Atrijum Narodne biblioteke Srbije na predstavljanje publikacije Sa silama nemerljivim: pesnici kao svedoci modernog terora Dunje Dušanić (Beograd: „Dosije“, 2021).

Učestvuju: 

prof. dr Leon Kojen

dr Marko Avramović, naučni saradnik (Institut za književnost i umetnost, Beograd)  

doc. dr Dunja Dušanić (Filološki fakultet u Beogradu).

Moderatorka: dr Milena Đorđijević

Decembra 2001. godine, povodom obeležavanja stogodišnjice Nobelove nagrade za književnost, Švedska akademija organizovala je simpozijum posvećen književnosti svedoka kao ključnoj literarnoj pojavi 20. veka. Na njemu su učestovali neki od najvažnijih proznih pisaca današnjice – Imre Kertes, Herta Miler, Nurudin Farah, Nadin Gordimer, Kenzaburo Oe, Gao Singđen – ali nijedan pesnik. Odsustvo poezije, premda razočaravajuće, nije sasvim neočekivano. Ako je književno svedočanstvo u prozi zaista čedo 20. veka i glavni moderni književni izum, uporediv s grčkom tragedijom, rimskom poslanicom i renesansnim sonetom, kao što je to tvrdio Eli Vizel u često navođenom tekstu „Holokaust kao književna inspiracija“, onda je pesničko svedočanstvo njegov nepriznati brat. Uprkos tome što se o nekim od najvećih pesnika tog veka govorilo i pisalo kao o svedocima, pesničko svedočanstvo je tek relativno nedavno prepoznato kao poseban književni žanr. Studija Dunje Dušanić nastoji da popuni ovu prazninu i da, tumačeći poeziju Rastka Petrovića, Milana Dedinca i Oskara Daviča, artikuliše pojam pesničkog svedočanstva kao posebnog žanra u srpskoj književnosti 20. veka.

Dunja Dušanić je docent na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bavi se teorijama žanra i fikcije, modernizmom i kulturnom istorijom Prvog svetskog rata. Objavila je, između ostalog, dve studije o problemima svedočenja u književnosti, Sa silama nemerljivim: pesnici kao svedoci modernog terora (2021) i Fikcija kao svedočanstvo: iskustvo Prvog svetskog rata u prozi srpskih modernista (2017), priredila je izdanje dnevničke građe Smilje i sumpor: dva vojnička dnevnika 1916-1919 (sa Danilom Šarencem, 2016) i više zbornika sa međunarodnih konferencija (uključujući Penser l’autofiction: perspectives comparatistes, sa Isabelle Grell i Adrijanom Marčetić, 2014). Član je redakcije časopisa Književna istorija i jedan od autora izložbe „Okovani slogovi: umetnost u zarobljeničkim logorima 1941–1945“ (Narodna biblioteka Srbije).

Dobro došli u ATRIJUM Narodne biblioteke Srbije!

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content