Pretraga
Close this search box.

Redovna godišnja skupština i konferencija Međunarodnog konzorcijuma za čuvanje interneta

U organizaciji Međunarodnog konzorcijuma za čuvanje interneta, od 23-27. aprila 2024. godine u Nacionalnoj biblioteci Francuske održane su redovna godišnja skupština i konferencija ovog udruženja.

Narodnu biblioteku Srbije predstavljale su dr Dragana Milunović, zamenica upravnika Narodne biblioteke Srbije i Tanja Tasić, bibliotekar savetnik iz Narodne biblioteke Srbije, zaposlena u Odeljenju monografskih publikacija.

Na Skupštini su predstavljeni izveštaji radnih tela, kao i strateški planovi budućeg razvoja i novi menadžment, dok je konferencijski deo obuhvatio predstavljanje primera iz prakse i to kroz prezentacije, poster sesije, kao i praktične radionice.

Poseban akcenat stavljen je na razvoj novih alata za harvestovanje veba. Lider u ovoj oblasti su Sjedinjene Američke Države koje su bile zastupljene sa velikim brojem predstavnika, ali su podeljena i iskustva Velike Britanije, Francuske, Norveške, Danske, Holandije, Belgije, kao i jednog broja zemalja Istočne Evrope i našeg regiona.

Osim nacionalnih biblioteka koje se po prirodi stvari bave čuvanjem interneta, pre svega nacionalnih domena, predstavljena su i iskustva brojnih biblioteka pri univerzitetskim centrima koje se bave selektivnim arhiviranjem, u domenu svojih polja interesovanja, a naročito sa aspekta akademskih potreba. Većina ovih aktivnosti je projektno zasnovana.

Organizovan je i obilazak Francuske nacionalne biblioteke i to lokacija Fransoa Miteran  i Rišelje, u čijoj čuvenoj Ovalnoj sali je upriličeno i svečano otvaranje na kome se pozdravnom rečju obratio novi direktor biblioteke.

Posebno zanimljiva bila su uvodna i završna izlaganja predavača po pozivu.

Uvodni panel bio je posvećen temi arhiviranja prve francuske društvene mreže Skyblog koje je realizovano u saradnji Francuske nacionalne biblioteke sa Institutom za arhiviranje audio i veb sadržaja iz Pariza. Ova tema predstavljena je kako sa aspekta osmišljavanja politike realizacije, tako i tehničkih performansi, ali takođe i sa aspekta društveno angažovane uloge institucija u ovakvim projektima, kao i društvene uloge društvenih mreža kao takvih.

Završno obraćanje akcenat je stavilo na primenu veštačke inteligencije na oblast arhiviranja veb sadržaja, kao i izazove koji se nameću ustanovama zaštite u skladu sa zahtevima savremenih tehnologija.

Francuska nacionalna biblioteka tokom niza godina bila je uzor Narodnoj biblioteci Srbije u organizacionom smislu i ovaj uticaj je primetan. Poslovanje se u mnogim segmentima rada odvija na prepoznatljive načine, što omogućava i razvoj ideja za dalje preuzimanje dobre prakse, s obzirom da počiva na zajedničkim temeljnim osnovama.

Ostvaren je niz kontakata sa starim i novim saradnicima i dogovoreni koraci za buduću saradnju.

Narodna biblioteka Srbije je aktivna članica konzorcijuma naročito na planu sakupljanja tematskih sadržaja u oblastima koje konzorcijum definiše godišnjim planovima.

Konferencijski program, koji je bio veoma bogat i na organizaciono visokom nivou, pružio je uvide u mnoge novine, zbog čega se može oceniti kao izuzetno koristan za praćenje ove oblasti.

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content