Razgovor sa filozofom Predragom Čičovačkim, povodom njegove nove objavljene studije „Gandijevim stopama”

Službeni glasnik, 2022.

Na lokalitetu Kosančićev venac

Uživo onlajn na Fejsbuk nalogu Narodne biblioteke Srbije

20/05/2022.

Zadovoljstvo nam je da vas pozovemo da dođete 20. maja 2022. godine, u 19 sati, na lokalitet Kosančićev venac, na razgovor sa filozofom Predragom Čičovačkim, povodom njegove nove objavljene studije „Gandijevim stopama”, u prevodu Miroslava Ivanovića, u izdanju Službenog glasnika, 2022. godine.

Uvodnu reč ima dr Vladimir Pištalo, upravnik Narodne biblioteke Srbije
Razgovor sa Predragom Čičovačkim vodi dr Milena Đorđijević

„Kao što njegova autobiografija i svedočenja onih koji su ga dobro poznavali otkrivaju, Gandi nije bio svetac, već čovek koji se borio da pronađe autentičan način življenja. On je bio čovek koji se borio za oslobođenje od nasilja (spoljašnjeg i unutrašnjeg) ne samo sebe, već i Indije i ostatka čovečanstva. Ukoliko treba da bude relevantan za Indiju i savremeni svet, moramo se vratiti tom Gandiju. Ali može li Gandi još uvek pomoći Indiji novopečenih milionera i superzvezda Bolivuda i kriketa? Da li bi on mogao da posavetuje bilo šta s obzirom na rastuću epidemiju nasilja širom sveta? Može li on i dalje biti naša inspiracija, ili je došlo vreme da nađemo novog heroja?“ (Iz Predgovora autora).

U razgovoru će biti reči o Gandijevoj strategiji nenasilnog otpora, o njegovim shvatanjima porekla nasilja, o neizežnosti i opravdanosti nasilja, o mogućnostima alternative kao i o težnji za oslobođenjem i duhovnošću.

Predrag Čičovački predaje filozofiju na Koledžu Svetog Krsta u Sjedinjenim Američkim Državama, a bio je gostujući profesor u Nemačkoj, Rusiji, Luksemburgu, Srbiji, Francuskoj i Indiji. Oblasti profesionalnog interesovanja profesora Čičovačkog su: fenomen dobra i zla, nasilje i nenasilje, etika i filozofija rata i mira. Njegova naučna istraživanja mahom se oslanjaju na dela Kanta, Hartmana, Gandija, Dostojevskog i Tolstoja.

Objavio je preko stotinu eseja u naučnim časopisima, prevedenih na engleski, nemački, ruski, srpski, slovenački, španski, japanski i kineski; autor je i urednik dvadesetak naučnih publikacija.

Program se može pratiti i uživo onlajn preko zvanične Fejsbuk stranice Narodne biblioteke Srbije i u odloženom gledanju preko Jutjub kanala Narodne biblioteke Srbije.

Dobro došli u Narodnu biblioteku na Kosančićevom vencu!

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content