24/10/2022.
![](https://nb.rs/wp-content/uploads/2022/10/europeana-1024x575.jpg)
Narodna biblioteka Srbije jedan je od 40 sertifikovanih agregatora Evropeane, tj. organizacija koje su osposobljene da pripreme i prilagode setove metapodataka za digitalne objekte kako bi bili objavljeni na portalu digitalizovanog kulturnog nasleđa Evrope – Evropeani, https://www.europeana.eu/. Forum agregatora je organizacija unutar Evropeane, koja okuplja predstavnike svih 40 organizacija koje dostavljaju sadržaj Evropeani, a sastanci se održavaju dva puta godišnje u proleće i na jesen.
Jesenji sastanak Foruma agregatora održan je u hibridnom formatu: onlajn i fizički u Kraljevskoj biblioteci Holandije u Hagu, u sedištu Evropeane. Narodnu biblioteku Srbije kao agregatora, predstavljala je Tamara Butigan Vučaj, na fizičkoj lokaciji, dok su Nataša Petrović i Tatjana Domazet učestvovale onlajn.
Prvog dana je održana skupština Foruma, ali je obeleženo i 10 godina postojanja Foruma agregatora, koji je nastao 2018. godine sa ciljem da bude najvitalniji deo ekosistema Evropeane i tu je misiju i ostvario. U radnom delu je bilo dosta reči o novom programu Evropske unije pod nazivom European Data Space, a kako stvari stoje, Evropeana će suštinski i praktično predstavljati ovaj program. Bilo je reči i o preporukama Evropske komisije kada je u pitanju European Data Space. Na programu su bile i tri paralelne sesije na različite teme: obogaćivanje metapodataka i primena veštačke inteligencije; dalji razvoj METIS-a, softverskog rešenja za agregaciju; statistika koja se vodi o aktivnostima svakog agregatora. Uz prezentaciju u Guglovoj aplikaciji Slides, korišćena je i aplikacija Menti za interakciju sa učesnicima. Pored predstavljanja memorabilija sa prethodnih sastanaka Foruma Agregatora, gde je NBS predstavila sertifikat za pouzdanog partnera Evropeane, desetogodišnjica je obeležena rođendanskom tortom i druženjem.
Drugi dan sastanka tradicionalno je više posvećen inovacijama i aktivnostima Foruma kroz radne grupe. Radna grupa za raznolikost, inkluziju i jednakost izazvala je veliko interesovanje i potakla živu diskusiju. U nastavku su kratko predstavljena tri nova projekta. Antonela Freza iz Fotokonzorcijuma, agregatora slikovne građe, podelila je informacije o projektu za proširivanje dvodimenzionalnih digitalnih objekata u trodimenzionalne. Pavel Kac iz Agregatora jevrejskog kulturnog nasleđa, predstavio je projekat koji kombinuje agregaciju i digitalno očuvanje, a namenjen je arhivima. I najzad, Marsin Helinski iz Centra za superkompjutere i umrežavanje u Poznanju, predstavio je novi sistem koji je ovaj centar razvio za agregaciju i obradu podataka.
Fotografije sa sastanka dostupne su na Jutjub kanalu: