Pretraga
Close this search box.

Predstavnice Narodne biblioteke Srbije na jesenjem Forumu agregatora Evropeane

Jesenje izdanje Foruma agregatora Evropeane održano je 2. i 3. novembra na Univerzitetu „Lorand Etvoš” u Budimpešti. Narodnu biblioteku Srbije, kao nacionalnog agregatora iz Srbije, predstavljale su Tamara Butigan Vučaj i Tatjana Domazet.

Forum agregatora Evropeane okuplja 42 organizacije iz cele Evrope na zajedničkom zadatku prikupljanja i standardizovanja metapodataka za portal evropskog digitalnog kulturnog nasleđa https://www.europeana.eu/en.  Narodna biblioteka Srbije je agregator za Evropenu od 2018. godine.

Prvi dan jesenjeg Foruma agregatora za Evropeanu započet je predstavljanjem istorijskog pregleda razvoja sistema za agregaciju podataka u Mađarskoj, kao i učešća ove države u evropskim projektima. Predstavljena je Strategija digitalizacije kulturnog nasleđa za period od 2017. do 2025. godine, a postupak agregacije odvija se preko pet agregatora (1. za biblioteke, 2. za muzeje, 3. za arhive, 4. za audio-vizuelne arhive i 5. za ostale ustanove kulture). Godine 2019. akreditovana su dva mađarska agregatora od strane Fondacije Evropeana (Nacionali digitalni arhiv Mađarske i MuseuMap).

Drugi deo sastanka posvećen je predstavljanju aktivnosti Upravljačke grupe Foruma agregatora za Evropeanu u kontekstu uvođenja Evropskog prostora za podatke iz oblasti kulturnog nasleđa, kao i zaključaka proisteklih iz intervuja predstavnika evropskih agregatora održanih tokom leta. Evropski prostor za podatke iz oblasti kulturnog nasleđa predstavlja osnovnu inicijativu Evropske unije usmerenu ka podsticanju digitalne transformacije sektora kulturnog nasleđa i upotrebe digitalizovane građe koja se čuva u različitim ustanovama kulture širom Evrope. Ona implicira sveobuhvatne promene agregacije podataka usmerene na decentralizaciju, otvorenost i interoperabilnost podataka. Kako bi se olakšala njena implemetacija, udružena je sa drugim inicijativama usmerenim na transformaciju sektora kulture, poput Evropskog zajedničkog oblaka za kulturno nasleđe. Evropski zajednički oblak za kulturno nasleđe finansira se u okviru programa Horizon Europe, i njegov cilj je razvoj digitalne infrastrukture, alata i usluga za čuvanje građe u digitalnom obliku i namenjen je pre svega stručnjacima u oblasti kulturnog nasleđa, naučnicima i istraživačima. Prostor za podatke razvija se u okviru programa Digital Europe. On će predstavljati mesto za postavljanje podataka iz sektora kulture i omogućavanje pristupa i upotrebe tih podataka za potrebe obrazovanja, kreativne industrije i istraživanja, što će kontrolisati same ustanove koje su vlasnici podataka, umesto platformi. Ove dve inicijative imaju različit fokus ali su komplementarne, a Forum agregatora za Evropeanu ima odgovarajuće kapacitete za obavljanje posredničke uloge između njih, ali i između stručnjaka iz različitih sfera u okviru sektora kulture širom Evrope. Osim toga, u okviru Foruma razmenjuju se stručna znanja i primeri dobre prakse i politika, što dovodi do jačanja sektora kulturnog nasleđa.

Nakon pauze, predstavljeni su novi kandidati za akreditaciju: Agregator digitalne građe Katalonije Catalònica i Agregator kulturnog nasleđa Slovačke Slovakiana. Nakon prezentacija predstavnika ovih agregatora, usledilo je glasanje koje je imalo pozitivan ishod, tako da u Evropeaninom forumu agregatora od sada će učestvovati ukupno 42 agregatora.

Sledeći deo sastanka posvećen je inicijativi za digitalizaciju trodimenzionalnog kulturnog nasleđa 5D culture i kampanji za predstavljanje po jednog trodimenzionalnog digitalnog objekta Twin it! Projekat 5D culture usmeren je na podršku razvoju Prostora za podatke u kontekstu digitalizovanja i upotrebe trodimenzionalnih predmeta iz različitih sektora, uključujući obrazovanje, turizam, kulturu i kreativnu industriju. Teme obuhvaćene projektom su moda, arheologija i arhitektura, kao i razvoj kapaciteta za digitalizaciju trodimenzionalnih predmeta i načina na koje se ovakav digitalni sadržaj može koristiti. U okviru teme koja se odnosi na modu, cilj je implementacija novih AR i VR tehnologija kroz „virtuelne kabine za isprobavanje odeće“ (AR) i virtuelne izložbe (VR). U oblasti arheologije cilj je korišćenje trodimenzionalnog sadržaja za unapređenje iskustva posetilaca arheoloških lokaliteta i unapređenje turizma, obrazovanja, umetnosti i upravljanja kulturnim nasleđem i njegovog očuvanja. U oblasti arheologije radi se na 3D rekonstrukcijama i vizualizacijama objekata i izradi tzv. „vremenskih mašina“ za prikazivanje razvoja gradova i objekata kroz vreme, gde se usmeravanjem kamere ka nekom objektu ili lokaciji korisniku na ekranu prikazuje nekadašnji izgled tog objekta ili lokacije. Osim toga, radi se na sveobuhvatnom unapređenju postupka digitalizacije, mogućnosti prikaza 3D objekata i izrade metapodataka za ovu vrstu građe. Kampanja Twin it! usmerena je na promociju trodimenzionalnog digitalizovanog kulturnog nasleđa predstavljanjem po jednog digitalizovanog trodimenzionalnog objekta iz svake zemlje, odabranog na osnovu kulturnog značaja, posećenosti ili stepena ugroženosti, u cilju isticanja značaja rada na digitalizaciji trodimenzionalnih objekata i lokacija od kulturnog ili istorijskog značaja.

Jedna od aktuelnih tema o kojima se govorilo je i primena veštačke inteligencije u oblasti kulture. Izazovi u toj oblasti odnose se na nedostatak znanja i prakse koji se odnose na načine upotrebe veštačke inteligencije u sektoru kulturnog nasleđa, ograničenja postojećih alata i njihove interoperabilnosti sa AI alatima. Radi se na prevazilaženju pomenutih izazova, kao i implementaciji veštačke inteligencije u ispravljanju mašinski raščitanog teksta digitalizovanih publikacije, njihovom prevođenju na različite jezike, automatskom generisanju titlova i prevođenju metapodataka, semantičkom povezivanju tekstualnih metapodataka, razvoju alata za analizu slikovne građe i automatskoj zameni politički nekorektnih termina u metapodacima koji se odnose na migracije i kolonijalnu prošlost, kao i rodni, seksualni, etnički i verski identitet.

Drugi dan započet je pregledom organizacije Evropeaninog foruma agregatora i načina akreditacije novih agregatora, kao i potencijalnih promena u cilju unapređenja funkcionisanja Foruma, a posebno u kontekstu Evropskog prostora za podatke iz oblasti kulturnog nasleđa. Razmatraju se i novi vidovi agregacije podataka (decentralizacija, povezivanje podataka), upravljanja podacima i jačanja kapaciteta, kao i nova uloga agregatora u Prostoru za podatke. Prisutni su zatim podeljeni u tri manje grupe za diskusiju o ovim pitanjima. Najpre je diskutovano o načinu organizacije Evropeaninog foruma agregatora i prednostima i nedostacima potencijalne registracije Foruma agregatora kao pravnog lica, dinamici i učešću u sastancima Foruma agregatora i motivaciji učesnika za pružanje aktivnog doprinosa ovoj zajednici. Predstavljeno je da se trenutno članstvo u Forumu agregatora bazira na akreditaciji i dostavljanju podataka Evropeani, a prednosti članstva su razvoj kapaciteta, razmena znanja i umrežavanje, pa su u fokusu diskusije bile moguće promene u pravima i obavezama članova Foruma ukoliko bi se on registrovao kao pravno lice. Druga tema diskusije po grupama bila su očekivanja i zahtevi agregatora u kontekstu Evropskog prostora za podatke i Preporuke Evropske komisije o njegovoj implementaciji. Od agregatora zatražen je stav o decentralizaciji agregacije, mogućnosti da ustanove same dostavljaju podatke bez posredstva agregatora i u bilo kom formatu (prednost bi bila prevazilaženje tehničkih i kadrovskih ograničenja, ali nedostatak je kvalitet podataka i nemogućnost interoperabilnosti podataka). Agregatori će naknadno biti obavešteni o zaključcima proisteklih iz diskusija, kao i daljim koracima koji će na osnovu njih uslediti.

Tatjana Domazet

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content