Predstavljanje kapitalnog dela – Memoari Jelice Belović-Bernađikovske (Ljube T. Daničić)

Pozivamo vas da dođete 25. marta 2024. godine, u 19 sati, u ATRIJUM Narodne biblioteke Srbije, na predstavljanje kapitalnog dela – Memoari Jelice Belović-Bernađikovske (Ljube T. Daničić), koje su uredili Enes S. Omerović i Tomaš Jacek Lis, u izdanju Univerzitet u Sarajevu-Institut za istoriju i Istorijski arhiv Sarajevo.
 
Učestvuju:
dr Biljana Dojčinović
dr Sonja M. Dujmović
dr Tomaš Jacek Lis
dr Enes S. Omerović
 
Moderatorka: Milena Đorđijević
 
Memoari Jelice Belović-Bernađikovske (Ljube T. Daničić) objavljena je kao peta publikacija u okviru edicije Memoari Instituta za istoriju u Sarajvu. Reč je o tekstu rukopisa koji se već godinama čuva u Istorijskom arhivu u Sarajevu. Urednici su napravili transkripciju teksta od četiri stotine stranica, te celokupan tekst priredili za štampu. Knjiga je dodatno obogaćena nizom stručnih napomena koje su priložene na kraju teksta, a u kojima su opisane manje poznate reči, ličnosti, ali i doneti prevodi delova rukopisa koji su napisani na nemačkom, poljskom, mađarskom, engleskom, italijanskom, francuskom i latinskom jeziku.
 
Jelica Belović – Bernađikovska je bila učiteljica, etnološkinja, književnica i novinarka, koja je živela i delovala na prelazu iz 19. u 20. vek u brojnim gradovima Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Njen rad je prelazio ove granice pa je nerietko pisala i objavljivala van južnoslovenskog prostora, širom Evrope, što joj je uveliko olakšavala i činjenica da je govorila i pisala na deset jezika.
 
U Zagrebu je, 1907. i 1908. uredila dva muzeja – etnografski i obrtničko-umetnički. U Pragu je 1910. godine priredila izložbu „Srpska žena”. Još 1907. godine je objavila Srpski narodni vez i tekstilnu ornamentiku, a etnografsko istraživanje nastavlja i po povratku u Sarajevo. Vrhunac tog segmenta njenog rada jeste knjiga o kulturnoj istoriji Južnih Slovena koju je objavila na nemačkom jeziku pod imenom Jasna Belović, 1927. godine u Drezdenu.
 
Posebno je zanimljiva saradnja sa čuvenim folkloristom, pripovedačem i seksologom Fridrihom Salomom Krausom u njegovom godišnjaku Antropofiteja (Antropophitea) (izlazio u Lajpcigu od 1904-1913, ukupno 10 svezaka).
 
U istraživanju ženske književnosti Jelica Belović zauzima posebno mesto pre svega jer je uredila publikaciju Srpkinja za 1913. godinu kao presek istorije intelektualnog rada Srpkinja. Publikacija obuhvata portrete više od 50 učiteljica, književnica, dobrotovorki i intelektualki.
 
Dr Tihomir Đorđević je uporedio značaj njenog etnografskog rada sa delom Vuka Karadžića i Jovana Cvijića.
 
Dobro došli u ATRIJUM Narodne biblioteke Srbije!

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content