Predstavljanje četvorotomnog kapitalnog izdavačkog poduhvata – Sabrana dela Konstantina Leontjeva

ATRIJUM Narodne biblioteke Srbije

Zadovoljstvo nam je da vas pozovemo da dođete 20. juna 2024. godine, u 19 sati, u Atrijum Narodne bibioteke Srbije, na program povodom objavljivanja četvorotomnog kapitalnog izdavačkog poduhvataSabrana dela Konstantina Leontjeva, u prevodu sa ruskog Duška Paunkovića, u izdanju Paideie (urednik Petar Živadinović).
 
Učestvuju:
 
Petar Živadinović
dr Olivera Dragišić
dr Vladimir Kolarić 
prevodilac Duško Paunković
 
Moderatorka: Milena Đorđijević
 
Projekat objavljivanja Sabranih dela Konstantina Leontjeva započet je 2007. godine i sadrži četiri toma. U prvom su romani Podlipke, U zavičaju i Drugi brak; u drugom je roman Odisej Polihronijades; u trećem su zastupljeni romani i pripovesti pod zajedničkim naslovom Iz života hrišćana u Turskoj; četvrti tom sadrži roman i druge spise naslovljen Egipatski golub i druga dela.
 
Konstantin Leontjev (1831-1891) ima zanimljivu biografiju i neobičnu književnu sudbinu. Za vreme Sovjetskog Saveza Leontjev je, kao konzervativni mislilac, bio nepodoban, a ta nepodobnost odnosila se i na njegovu književnost. U ovom periodu i književno i misaono delo Konstantina Leontjeva visoko vrednuju emigrantski autori (N. Berđajev, J. Ivask, B. Filipov). Iako je do nedavno bio poznatiji po svojim radovima iz kulturologije i političke filozofije nego po svom književnom delu, danas je prepoznata visoka vrednost i važnost njegove književne zaostavštine za rusku i šire uzev evropsku kulturu.
 
Proza Konstantina Leontjeva sadrži sva obeležja velike ruske književnosti devetnaestog veka, a pored toga veoma je savremena. Leontjev nije značajan samo zbog važnih tema koje je u svom opusu otvorio (kao na primer Istočna tema), već zato što je to učinio na način koji po dubini, kompleksnosti i istančanosti nema premca. Njegovo književno delo omogućava drugačiji uvid u devetnaesti vek. Leontjev izbegava suvišnu psihologizaciju junaka, ali uprkos tome oni su izuzetno ubedljivi upravo na psihološkoj ravni. Štaviše, može se reći da su Leontjevljevi junaci, iako oslikani s manje realističnih detalja, plastičniji i, u svakom slučaju, nama danas ubedljiviji od junaka u delima Leontjevljevih savremenika. Zanimljivo je i Leontjevljevo baratanje vremenskim planovima, za koje možemo naći paralelu u filmskoj umetnosti, a isto tako privlače pažnju i njegov svedeni govor, ali i sloboda s kojom se dotiče i nekih tema koje ne bismo očekivali od pisca iz njegove epohe.
 
Ulaz je slobodan!
Dobro došli u Narodnu biblioteku Srbije!

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content