Fond legata i biblioteka celina

Biblioteke celine su poklonjene, nasleđene ili otkupljene biblioteke poznatih naučnika, kulturnih ili javnih radnika. Sa stanovišta nauke i istraživačkog rada od izuzetnog su značaja pošto predstavljaju, najčešće, brižljivo formiranu biblioteku primarne i sekundarne litrerature specifične oblasti na koju se odnose. One su, takođe, i nezamenljiv dokumenat prilikom proučavanja života i rada vlasnika, a kako su neponovljive i unikatne kao celine, imaju muzejske karakteristike i čuvaju se u spomen-sobama – na taj način očuvana je autentičnost njihovih fondova i stvorena atmosfera u kojoj savremeni korisnik može da oseti vreme u koje je biblioteka nastajala. Biblioteke celine prezentirane su putem pojedinačnih autorskih kataloga.

Fond biblioteka celina sadrži zbirke sledećih vlasnika:

Branibor Debeljković (1916–2003)

Fotograf-umetnik, profesor FDU, istraživač i istoričar stare fotografije. Fotografijom se bavio od 1935. Učestvovao je u osnivanju časopisa Fotografija koji je uređivao od prvog broja (avgust 1948). Jedan je od osnivača i članova redakcije Beogradskog objektiva (19561959).

 

dr Tihomir Đorđević (1868–1944)

Akademik i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, etnolog i folklorist, jedan od utemeljivača naučne etnologije u Srbiji. Bio je urednik više knjiga Etnografskog zbornika SANU i napisao je veliki broj originalnih i kapitalnih studija, među kojima se izdvaja Naš narodni život u deset tomova.

 

dr Veselin Čajkanović (1881–1946)

Dopisni član SANU i profesor Univerziteta u Beogradu. Po obrazovanju klasični filolog, bavio se istorijom religije kod Srba i etnologijom. Preveo je Vergilija na srpski, a najznačajnija studija o srpskim prethišćanskim verovanjima je O srpskom vrhovnom bogu.

 

dr Mihailo Dinić (1899–1970)

Istoričar, član SANU, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu. Bavio se našom srednjovekovnom istorijom i objavljivao je dokumenta iz Dubrovačkog arhiva, i kao veliki broj rasprava iz istorije Srbije, Bosne, Dubrovnika i Hrvatske.

 

dr Petar Kolendić (1882–1969)

Istoričar književnosti, član SANU, profesor Univerziteta u Beogradu. Najviše se bavio dubrovačko-dalmatinskom književnošću, i objavio je veliki broj studija i rasprava iz naše starije književnosti.

 

Milan Rakić (1876–1938)

Jedan od najvećih srpskih pesnika, član SANU, predsednik PEN-kluba, diplomata. Oko pedeset pesama, koliko ih je ukupno napisao, odlikuju se elegancijom i novim stihom i spadaju u sam vrh jugoslovenske lirike s početka ovog veka.

 
dr Miloš Đurić (1892–1967)

Klasični filolog, član SANU i profesor Univerziteta u Beogradu. Najpoznatiji je kao prevodilac; prevodio je Homera, Platona, Aristotela, Eshila, Sofokla i druge, a od novijih pisaca Duranta, Adlera, Junga i dr.

 

Miloš Crnjanski (1893–1977)

Milica Prodanović je jedna od najzaslužnijih bibliotekarki u srpskom bibliotekarstvu. Bila je upravnica Univerzitetske biblioteke u Beogradu od 1944. do 1961. godine. Njena ćerka Borjana Prodanović je bila redovni profesor pozorišne režije na Fakultetu dramskih umetnosti. Režirala je niz pozorišnih predstava i pisala članke iz pozorišne umetnosti.

 

Ljubomir Micić (1895–1971)

Pisac, pesnik, književni kritičar, pokretač i urednik međunarodnog književnog časopisa Zenit i osnivač pokreta zenitizam. Pisao je pesme, prozu, kritike, manifeste, polemike, kao i članke o književnosti, pozorišnoj, filmskoj i likovnoj umetnosti

 

dr Olivera Mladenović (1914–1988) i dr Živomir Mladenović (1910–2011)

Dr Olivera Mladenović bila je etnolog i etnomuzikolog, slavista, prevodilac i saradnik mnogih uglednih naučnih časopisa.

Dr Živomir Mladenović bio je istoričar književnosti, naučni savetnik SANU, prevodilac. Posebno je proučavao delo Vuka Karadžića, Jovana Skerlića i narodnu književnost.

 

Miloš Jevtić (1935–)

Publicista, novinar Kulturne redakcije Radio Beograda, autor ciklusa emisija „Gost Drugog programa Radio Beograda” u kojima je intervjuisao naše najuglednije ličnosti iz sveta umetnosti, kulture i nauke, a te razgovore je objavio u kolekciji „Odgovori”.

 

Ljubica Cuca Sokić (1914–2009)

Slikarka, članica SANU i profesorka Likovne akademije u Beogradu. Jedna od osnivača slikarske grupe „Desetorica“. Od tridesetih godina 20. veka izlagala je na brojnim grupnim i individualnim izložbama i u inostranstvu i kod nas. Osim slikarstvom, bavila se i ilustrovanjem dečijih knjiga i časopisa.

 

Desanka Maksimović (1898–1993)

Pesnikinja, članica SANU, jedna od najpoznatijih i najpopularnijih pesnikinja iz Srbije i bivše Jugoslavije. Prevođena je na brojne strane jezike, a i sama se bavila prevodilačkim radom sa ruskog i bugarskog.

 

 

Voditelj zbirke:
Velibor Prelić, viši diplomirani bibliotekar
velibor.prelic@nb.rs
tel: (011) 2451 242 lok.73

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content