Matične funkcije

Zakonski osnov za vršenje matičnih funkcija u bibliotečko-informacionoj delatnosti u Republici Srbiji utvrđen je članom 22, stav 1. Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti (Službeni glasnik RS, br. 52/11 i 78/21), a vidovi matičnih funkcija bliže su određeni članom 22, stav 2. istog Zakona, a to su:

  • učešće u sveukupnom razvoju bibliotečko-informacione delatnosti u Republici Srbiji;
  • učešće u izgradnji jedinstvene nacionalne mreže biblioteka;
  • učešće u izgradnji jedinstvenog nacionalnog bibliografsko-informacionog sistema;
  • vođenje registra biblioteka za područje matičnih biblioteka i drugih evaluacionih evidencija;
  • pružanje stručne pomoći i instruktorski rad sa zaposlenima u bibliotekama;
  • nadzor nad stručnim radom biblioteka;
  • staranje o stalnom stručnom usavršavanju bibliotečko-informacionih stručnjaka;
  • praćenje stanja i proučavanje potreba i uslova rada u bibliotekama;
  • predlaganje mera za unapređenje rada i razvoj biblioteka i
  • učešće u izradi predloga dugoročne strategije razvoja biblioteka, kratkoročnih programa i projekata.

Matične funkcije ostvaruju matične biblioteke.

Narodna biblioteka Srbije, saglasno odredbama stava 3. člana 22. Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti, vrši matične funkcije za sve biblioteke na području Republike, a Biblioteka Matice srpske, saglasno odredbama stava 3. člana 22. Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti i odredbama člana 45. Zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti Autonomne pokrajine (Službeni glasnik RS, br. 99/09 i 67/12), za biblioteke na teritoriji Vojvodine.

Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ u Beogradu matične funkcije vrši, saglasno odredbama člana 2. tačka 1. Rešenja o određivanju biblioteka koje obavljaju matične funkcije u bibliotečko-informacionoj delatnosti (Službeni glasnik RS, br. 122/12), za univerzitetske biblioteke, visokoškolske biblioteke i biblioteke naučnoistraživačkih instituta i ustanova na području Centralne Srbije.

Biblioteka Matice srpske matične funkcije vrši, saglasno odredbama člana 2. tačka 2. Rešenja o određivanju biblioteka koje obavljaju matične funkcije u bibliotečko-informacionoj delatnosti, i odredbama člana 1, stav 1. Rešenja o određivanju biblioteka koje obavljaju matične funkcije u bibliotečko-informacionoj delatnosti na teritoriji AP Vojvodine (Službeni list AP Vojvodine, br. 27/12), za univerzitetske biblioteke, visokoškolske biblioteke i biblioteke naučnoistraživačkih instituta i ustanova na teritoriji AP Vojvodine.

Narodna i univerzitetska biblioteka Ivo Andrić u Prištini matične funkcije vrši, saglasno odredbama člana 2. tačka 3. Rešenja o određivanju biblioteka koje obavljaju matične funkcije u bibliotečko-informacionoj delatnosti, za univerzitetske biblioteke, visokoškolske biblioteke i biblioteke naučnoistraživačkih instituta i ustanova na teritoriji AP Kosova i Metohije.

Vršenje matičnih funkcija za javne biblioteke, školske biblioteke, specijalne biblioteke, kao i informacione centre pri drugim ustanovama, organizacijama i udruženjima u Centralnoj Srbiji Rešenjem o određivanju biblioteka koje obavljaju matične funkcije u bibliotečko-informacionoj delatnosti povereno je javnim bibliotekama u sedištima okruga.

Vršenje matičnih funkcija za javne biblioteke, školske biblioteke, specijalne biblioteke, kao i informacione centre pri drugim ustanovama, organizacijama i udruženjima u AP Vojvodini Rešenjem o određivanju biblioteka koje obavljaju matične funkcije u bibliotečko-informacionoj delatnosti na teritoriji AP Vojvodine povereno je javnim bibliotekama u sedištima okruga u AP Vojvodini i Gradskoj biblioteci u Vršcu.

Finansiranje matičnih funkcija u bibliotečko-informacionoj delatnosti regulisano je članom 6, stav 1, tačka 14. Zakona o kulturi (Službeni glasnik RS, br. 72/09) i članom 28, stav 1. Zakona o bibliotečko-informacionoj delatnosti, kao funkcija od opšteg interesa u oblasti kulture, odnosno bibliotečko-informacione delatnosti, za čije se ostvarivanje sredstva obezbeđuju iz budžeta Republike Srbije, odnosno iz budžeta autonomne pokrajine.

Kadrovski uslovi za obavljanje matičnih funkcija u bibliotečko-informacionoj delatnosti obezbeđeni su organizovanjem matičnih službi u matičnim bibliotekama u kojima radi oko 50 diplomiranih bibliotekara, a tehnički uslovi nabavkom neophodne računarske opreme i implementacijom programskog paketa Mreža biblioteka Srbije.

Narodna biblioteka Srbije vodi Centralni registar biblioteka Srbije, a Biblioteka Matice srpske, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ i javne matične biblioteke vode registar biblioteka za biblioteke iz svoje nadležnosti.

Narodna biblioteka Srbije, Biblioteka Matice srpske, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ i javne matične biblioteke formiraju i vode automatizovanu bazu podataka Mreža biblioteka Srbije u kojoj se na godišnjem nivou prikupljaju statistički izveštaji o radu svih biblioteka u Srbiji.  Od 2010. godine podatke iz baze Mreža biblioteka Srbije od Narodne biblioteke Srbije preuzima i objavljuje Republički zavod za statistiku.

Matične službe matičnih biblioteka na osnovu Uputstva o načinu vršenju nadzora nad stručnim radom u bibliotekama (Službeni glasnik RS, br. 7/13) u mreži biblioteka Srbije obavljaju redovne godišnje nadzore nad stručnim radom biblioteka.
Matične službe redovno pružaju stručnu pomoć bibliotekama u mreži i izrađuju godišnje analize o radu javnih i drugih biblioteka.

Narodna biblioteka Srbije i Biblioteka Matice srpske, na osnovu Pravilnika o Programu stručnih ispita u bibliotečko-informacionoj delatnosti, načinu njihovog polaganja i visini naknade za rad članova Komisije za polaganje stručnih ispita (Službeni glasnik RS, br. 123/12) svake godine u dva redovna ispitna roka organizuju stručni ispit za kandidate sa područja Republike.

Matične javne biblioteke redovno organizuju stručne seminare i savetovanja za stručne radnike sa područja za koje su nadležne. Organizacija stalnog stručnog usavršavanja odvija se uz poštovanje Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju u bibliotečko-informacionoj delatnosti (Službeni glasnik RS, br. 18/13) koji je donet 2013. godine.

Matične biblioteke Srbije na osnovu odredbi Pravilnika o bližim uslovima za sticanje viših stručnih zvanja u bibliotečko-informacionoj delatnosti (Službeni glasnik RS, br. 22/13) organizuju rad komisija za dodelu viših stručnih zvanja u bibliotečko-informacionoj delatnosti.

Strateškim projektom „Virtuelna biblioteka Srbije“ čiji su nosioci Narodna biblioteka Srbije, Biblioteka Matice srpske i Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ ostvaruje se izgradnja jedinstvenog bibliotečko-informacionog sistema Republike kao zakonska obaveza matičnih biblioteka.

Čvrsta utemeljenost matičnih funkcija u bibliotečko-informacionoj delatnosti u zakonskim i podzakonskim aktima (utvrđen je njihov cilj i sadržaj, finansiranje, nosioci i način obavljanja) i u organizaciji matičnih službi matičnih biblioteka osnov je za formiranje, funkcionisanje i razvoj jedinstvenog bibliotečko-informacionog sistema Republike Srbije.

ANALIZE PO TIPOVIMA BIBLIOTEKA
  • Uloga Narodne biblioteke Srbije u ostvarivanju matičnih funkcija u bibliotečko-informacionoj delatnosti u Republici Srbiji od 1945 do 2013. godine PDF
 
Javne biblioteke
  • Marina Mitrić: Vebsajtovi javnih biblioteka u Srbiji PDF 
  • Vladimir Šekularac: Mreža javnih biblioteka Srbije u periodu 2000-2016. godine PDF
  • Jelena Vukotić: Kulturna, obrazovna i prosvetna delatnost narodnih biblioteka u Srbiji u periodu 2001-2005. godine – Beograd PDF
  • Dubravka Simović: Kulturna, obrazovna i prosvetna delatnost narodnih biblioteka u Srbiji u periodu 2001-2005. godine PDF
  • Bojana Vukotić: Formiranje i vođenje fonda serijskih publikacija u javnim bibliotekama PDF
  • Mr Dragana Milunović: Ostvarivanje matičnih funkcija matičnih narodnih biblioteka u republici Srbiji u 2006. godini PDF
  • Bojana Vukotić: Periodika u mreži javnih biblioteka Republike Srbije PDF
  • Bojana Vukotić: Osoblje u mreži javnih biblioteka u Srbiji u 2005. godini PDF
  • Dubravka Simović: Analiza izdavačke delatnosti narodnih biblioteka u Srbiji:2001-2005 PDF
  • Mr Dragana Milunović: Informacioni instrumenti u narodnim bibliotekama u Republici Srbiji PDF
  • Mr Dragana Milunović: Ostvarivanje matičnih funkcija matičnih narodnih biblioteka na teritoriji Republike Srbije u 2005. godini PDF

 

Visokoškolske biblioteke

  • Bojana Vukotić: Osoblje visokoškloskih biblioteka i univerzitetskih biblioteka u Srbiji u 2005. godini PDF
     
Školske biblioteke
  • Marina Mitrić: Uslovi rada u školskim bibliotekama u republici Srbiji PDF
  • Bojana Vukotić: Osoblje školskih biblioteka u Srbiji 2005. godine PDF
  • Marina Mitrić: Pregled zakonskih propisa koji regulišu rad školskih biblioteka u Republici Srbiji PDF
  • Marina Mitrić: Analiza fondova periodike u školskim bibliotekama u Srbiji [mart 2007] PDF
  • Marina Mitrić: Fondovi školskih biblioteka u Srbiji: u periodu od 2001. do 2004. godine PDF
  • Marina Mitrić: Školske biblioteke u Republici Srbiji – osnovni pokazatelji sadašnjeg stanja i predlozi mera za unapređenje PDF
     

Specijalne biblioteke

  • Marina Mitrić: Specijalne biblioteke u ustanovama kulture – stanje i problemi PDF
  • Standardi za bibliotečko-informacione službe u zdravstvenim ustanovama Kanade 2006 (prevela Marina Mitrić) PDF

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content