U okviru projekta Evropske integracije – mediji i biblioteke u Srbiji u Narodnoj biblioteci Srbije izrađena je bibliografija monografskih publikacija i članaka objavljenih u serijskim publikacijama, a koji svojom tematikom, u celini ili delimično, imaju za predmet neku od tema vezanih za proces integracija u Evropsku uniju. Bibliografski popisana građa koju poseduje Narodna biblioteka Srbije, obuhvata period 1995-2008. godine (od 1995. do početka 2009).
Kako celovit proces integracije u EU podrazumeva ispunjavanje strogih ekonomskih i političkih uslova, a, pre svega, realizaciju reformi, ostvarenje zadovoljavajuće privredne stabilnosti i rasta, stabilizaciju demokratskog sistema, jačanje tržišnih institucija i uspostavljanje pravne države, posebno administracije i pravosuđa, prezentovana bibliografska građa nudi impozantan broj naslova knjiga i članaka objavljenih na teritoriji Srbije i država u okruženju, a tiču se procesa reformi u svim vidovima političkog i društvenog života. Zainteresovani korisnici, institucije, organizacije, stručni i naučni radnici kod nas i u svetu, u bibliografskoj građi mogu pronaći mnoštvo novih zakona iz svih oblasti političke i društvene delatnosti, usvojenih deklaracija, statuta i programa političkih stranaka, te publikacija iz školstva, obrazovanja i kulture, sa osavremenjenim programima evropske orjentacije. Popisane su i brojne publikacije sa tematikom aktuelne političke situacije, sa posebnim osvrtom na političke i društvene procese koji su se odvijali u periodu od 1995. do početka 2009. godine. Osim naučnih radnika, javnih kulturnih i političkih ličnosti iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, kao autori se pojavljuju i stranci koji su se bavili analizom i ocenom društveno-političkih dešavanja u našoj zemlji. Popisan je znatan broj prevoda knjiga stranih autora koji su se u širim ili užim okvirima bavili procesima tranzicije i pridruživanja Evropskoj uniji.
U okviru izdavačke delatnosti (autorstvo, koautorstvo, finansijska podrška), osim pojedinaca i političkih stranaka, problematikom evropskih integracija bavili su se nevladine organizacije, Ekonomski institut, Fakultet političkih nauka, Centar za pravo Evropske unije, Institut za uporedno pravo, mnoštvo Vladinih institucija i najpoznatijih izdavačkih kuća u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i dr. Objavljen je veliki broj studija, naučnih i stručnih radova, statističkih analiza i njihovih rezultata, zvaničnih publikacija, prevoda strane literature i priručnika neophodnih za što lakše i efikasnije savladavanje reformi u procesu integracija u Evropsku uniju.
Cilj ove bibliografije je da ukaže na rezultate postignute u okviru štamparsko-izdavačke delatnosti, pre svega Srbije, koji bez sumnje doprinese boljoj informisanosti i razumevanju različitih aspekata procesa evropskih integracija (pravni, politički, ekonomski, kulturni, obrazovni, itd.), kao i ozbiljno učešće društvenih grupa i pojedinaca u radu na temu evropskih integracija i regionalne saradnje. Narodna biblioteka Srbije poseduje bogat fond literature koja prezentuje ovu problematiku, a preko svojih elektronskih baza podataka nudi korisnicima impozantan broj informacija o literaturi koja se bavi svim aspektima procesa evropskih integracija. Popisana građa, prezentovana kao elektronska baza bibliografskih podataka, nezaobilazan je izvor informacija za sve korisnike koji se u užim ili širim okvirima zanimaju ekonomskim, društvenim i političkim promenama, u okviru evropskih integracija, s kraja 20. i početka 21. veka.
Bibliografija monografskih publikacija Evropske integracije 1995-2008, spada u red specijalnih elektronskih bibliografija koja tematski registruje knjige i radove objavljene u serijskim publikacijama (časopisi i zbornici radova), iz oblasti evropskih integracija. Bibliografska građa obrađena je de visu na osnovu obaveznog primerka Narodne biblioteke Srbije, Biblioteke Matice srpske, i fondova nastalih razmenom (Centralna narodna biblioteka CG „Đurđe Crnojević”, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske), poklonom i kupovinom.
Bibliografski ispisi su urađeni na osnovu redigovanih zapisa iz elektronskog kataloga Narodne biblioteke Srbije. Bibliografski zapisi, kreirani na lokalnom nivou ili preuzeti iz uzajamne baze podataka – COBIB.SR, formirani su u skladu sa međunarodnim standardima ISBD (M) (International Standard Bibliographic Description for Monographic Publications), ISBD(ER) (International Standard Bibliographic Description for Electronic Resources), ISBD(CP) (International Standard Bibliographic Description of Component Parts), Komunikacionim formatom za mašinski čitljivo katalogiziranje i razmenu bibliografskih informacija – COMARC/B (Machine Readable Cataloguing Format) i Pravilnikom i priručnikom za izradu abecednih kataloga. Dio 1, 2, Eve Verone. Bibliografski opis naveden je na jeziku i pismu publikacije. U jedinstvenoj individualnoj i kolektivnoj odrednici primenjeno je ćirilično pismo i fonetska transkripcija (za publikacije na srpskom jeziku, originali i prevodi), odnosno etimološki oblik (za publikacije na stranim jezicima). Građa je klasifikovana i raspoređena prema sistemu Univerzalne decimalne klasifikacije – UDK (Universal decimal classification – UDC). U okviru UDK grupa jedinice su razvrstane azbučnim redosledom.
Bibliografiju prate: Registar naslova, Imenski registar, Predmetni registar i UDK registar.
mr Zdravka Radulović