Budućnost prošlosti

Savremena biblioteka

Prir. Paul Klimpel, Elen Ojler
Narodna biblioteka Srbije, 2019.

COBISS.SR-ID: 281893644

„U bibliotekama se osećamo kao da smo okruženi velikim kapitalom koji tiho daje neprocenjive kamate”.

Gete

Zašto je Budućnost prošlosti, zbornik radova nemačkih stručnjaka na temu kulturnog nasleđa pred izazovima digitalizacije, važna knjiga i obavezna lektira namenjena svim baštinskim ustanovama kulture, a posebno donosiocima odluka?

Zato što sagledava kompleksnost teme, baveći se pre svega kulturnim nasleđem, njegovim dokumentovanjem i načinima umrežavanja u različitim ustanovama kulture, kao i pravnim okvirom za njegovu digitalizaciju, pristup i dugotrajno digitalno arhiviranje. Poseban akcenat je na slobodnom pristupu digitalnim sadržajima, kao imperativu demokratskog društva, ali i preduslovu za kapitalizaciju kulturnog nasleđa u najboljem mogućem smislu.

Zato što osluškuje glasove digitalnih jevanđelista i digitalnih katastrofalista, koje pronose teoretičari kulture, bibliotekari, muzealci i arhivisti, predstavnici strukovnih udruženja, pravnici, pisci, direktori i ministarka kulture i medija Nemačke.

Zato što predstavlja nacionalnu praksu Nemačke u prezentaciji kulturnog nasleđa u digitalnom svetu, vodeći računa i o praksi EU sa posebnim prostorom posvećenim Evropeani, najvećem evropskom projektu u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa, koja se prepoznaje kao sveobuhvatna tačka onlajn pristupa celokupnoj evropskoj kulturi.

I, najzad, zato što je (u)poznavanje digitalne kulture u svoj njenoj višeslojnosti jedan od uslova da uspemo u procesu digitalizacije kulturnog nasleđa, a pre svega da ga se ne plašimo. Jer kako iz ovog zbornika saznajemo: „Samo tako može biti obezbeđeno da Evropa doživi digitalnu renesansu umesto da upadne u digitalni mračni srednji vek”.

Da ne zaboravimo i fotografije Jirgena Kajpera, koje ilustruju zbornik i oslikavaju paralelizam modernog i tradicionalnog u ustanovama kulture kao stvarnost na početku druge decenije 21. veka.

Tamara Butigan Vučaj

Glasnik Narodne biblioteke Srbije

Arheografski prilozi

Biblioteka posebnih fondova

Arheografska biblioteka

E-izdanja

Zadužbina Desanka Maksimović

Priručnici

Vodiči

Rečnici

Leksikoni

Katalozi izložbi

Saizdavačka produkcija NBS

Savremena biblioteka

Živa prošlost

B plus

Ogledalo

Posebna izdanja

Ostala izdanja

Bibliografija Srbije

Tekuća bibliografija CIP zapisa po mesecima

Specijalne bibliografije

Srpska bibliografija. Knjige

Srpska bibliografija. Periodika

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content