Pretraga
Close this search box.

Od 1. do 3. oktobra 2020. godine u Vranju će se održati 14. godišnji stručno-naučni skup Zajednice matičnih biblioteka Srbije – Biblionet, sa centralnom temom Saradnja i partnerstva: kreiranje nove zajedničke vizije za biblioteke.

PROGRAM SKUPA

* * *

14. godišnji stručno-naučni skup Zajednice matičnih biblioteka Srbije Saradnja i partnerstva: kreiranje nove zajedničke vizije za biblioteke, Vranje, 4–6. jun 2020.

Zajednica matičnih biblioteka Srbije vas poziva da učestvujete na stručno-naučnom skupu Biblionet 2020.

Novo obaveštenje: Rok za predaju radova produžen do 1. juna2020.

U vremenu brisanja granica, koje je donelo globalno umrežavanje na svim nivoima, partnerstva imaju veliki potencijal kada je reč o proširivanju kapaciteta biblioteka i njihovom izlasku iz aktivnosti koje se smatraju tradicionalnim. Stupanjem u različite partnerske odnose, biblioteke ne samo što ove kapacitete šire, već stiču i nova iskustva, povećavaju budžete, sklapaju kontakte, kako bi ponudile više, dosegle široku publiku i iskoristile resurse kojima raspolažu na najkorisniji način. Stupanje u odnose saradnje i partnerstva, kako već godinama unazad pokazuje međunarodna praksa, moguće je između najraznovrsnijih institucija i organizacija, često onih između kojih veze nisu upadljivo očigledne. Tako biblioteke danas uspešno sarađuju sa državnim organima, drugim ustanovama kulture, naučnim i istraživačkim sektorom, različitim strukovnim udruženjima, ali i biznis sektorom, medicinskim ustanovama, ustanovama socijalne zaštite, preduzećima i sl. Ova međusektorska partnerstva donose obostranu korist učesnicima u procesima, bibliotekama omogućavaju da ostvare sasvim inovativne projekte i programe, da razvijaju neočekivane usluge, a ponekad i da uspostave dugoročne kontakte koji donose održivost projektima, a time i trajnu dobrobit lokalnim zajednicama.

Primeri partnerstava i saradnje koji bi bili obuhvaćeni mogu se odnositi na:

1) Partnerstva u cilju opismenjavanja (programi za opismenjavanje dece ili odraslih, u saradnji sa školama, programi medijske pismenosti, informacione pismenosti, pismenosti u oblasti pisanja naučnih i istraživačkih radova i sl.);
2) Partnerstva sa muzičkim ili pozorišnim grupama, naučnim društvima, istorijskim društvima, muzejima, arhivima, galerijama, udruženjima književnika ili grupama pisaca, organizacijama za ljudska prava, domovima za stare i sl.;
3) Partnerstva sa preduzećima kao podsticaj sklapanju novih poslova ili podrška zapošljavanju;
4) Partnerstva sa turističkim sektorom;
5) Partnerstva sa lokalnim preduzećima ili nacionalnim korporacijama;
6) Međunarodna partnerstva;
7) Osnivači i državni organi kao partneri biblioteka;
8) Kulturna diplomatija kao oblik saradnje i partnerstva;
9) Partnerstva u oblasti zaštite i promocije kulturnog nasleđa, savremenog stvaralaštva, interkulturalnosti i sl.;

Posebnu vrstu partnerstava čine ona u koja stupaju biblioteke među sobom. Iako se ovakav vid saradnje smatra uobičajenim i podrazumeva se, biblioteke su tokom godina često sarađivale pre svega na nivou hijerarhijske povezanosti, dok se horizontalno umrežavanje i stupanje u partnerske odnose zarad ostvarivanja zajedničkih projekata intenzivnije javlja u novije vreme i predstavlja dodatni kvalitet bibliotečke mreže. Saradnja sa bibliotečkim strukovnim udruženjima, domaćim i međunarodnim, takođe je važan segment ove povezanosti.

Cilj ovogodišnjeg Biblioneta je da na jednom mestu prikupi iskustva iz Srbije koja se odnose na primere dobre prakse, uspešne priče i realizovane mogućnosti, čime bi se, kao i do sada, uticalo na protok ideja među domaćim bibliotekama i buđenje energije za nove projekte.

Tradicionalno, na skupu će biti dodeljena Nagrada „Đura Daničić” za doprinos razvoju bibliotekarstva i kulture u celini.

Od pratećih kulturnih sadržaja planirani su obilaci Borine kuće, muzeja, znamenitih verskih objekata, organizovani odlazak na pozorišnu predstavu, kao i poseta manastiru Prohor Pčinjski.

Molimo matične biblioteke Srbije da prouče koncepciju skupa u 2020. godini i o njoj obaveste sve biblioteke na području svoje matičnosti.

Kao i ranijih godina, molimo vas da se za dodatne informacije u vezi sa prijavom radova obratite sekretaru Zajednice, Dragani Milunović.

Prijave za učešće na skupu u formi gotovog teksta treba dostaviti do 1. maja 2020. godine na adresu biblionet2020@gmail.com

Programski odbor skupa izvršiće selekciju prijavljenih radova, a u skladu sa praksom iz svih prethodnih godina, troškove učešća na skupu za kolege čiji radovi budu prihvaćeni snosiće Zajednica matičnih biblioteka Srbije uz podršku Ministarstva kulture i informisanja.

Informacije o prihvaćenim radovima biće objavljene najkasnije do 15. maja 2020.

Očekujemo vas u Vranju!

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content