U decembru 2002. godine Nacionalna biblioteka “Ćirilo i Metodije” i Centar za napredne studije iz Sofije završili su rad na zajedničkom projektu čiji je cilj bila izrada bibliografije svih naučnih istraživanja vezanih za Balkan, a objavljenih u Bugarskoj tokom poslednjih petnaest godina u oblastima kulture, istorije, politike, književnosti i umetnosti.

Rezultat tog projekta jeste štampana bibliografija i baza podataka (dostupna na adresi http://v3.cas.bg/?cy=32) sa naslovom: “Bulgarian publications in Balkan studies 1985-2001” (“Bugarske publikacije i balkanske studije 1985-2001). Ova baza podataka predstavljena je po prvi put na Konferenciji direktora nacionalnih biblioteka zemalja Jugoistočne Evrope, održanoj u Sofiji u novembru 2002. godine. Tada je i pokrenuta inicijativa da se i druge nacionalne biblioteke zemalja Jugoistočne Evrope uključe u izradu zajedničkog projekta “Balkanska bibliografija 1985-2004”. Inicijativa je prihvaćena, te je u junu 2003. godine u Sofiji održan radni sastanak o projektu na kojem su dogovoreni osnovni principi izrade “Balkanske bibliografije”. Dogovoreno je da bibliografijom budu pokrivene sledeće oblasti: Institucije koje se bave istraživanjem Balkana, Obrazovanje na Balkanu, Istorija Balkana, Ekonomska istorija, Kultura na Balkanu, Antropologija i etnografija, Sociološke i statističke studije, Politička i etnička situacija na balkanu, Književnost, teorija književnosti i lingvistika. Na sastanku je učestvovao i predstavnik Narodne biblioteke Srbije. Dogovoreno je da Bibliografija bude realizovana u formatu zajedničke baze podataka, a svaka pojedina nacionalna biblioteka će u bazu uneti sve publikacije o Balkanu koje su objavljene u svakoj pojedinoj zemlji u periodu od 1985. godine do danas. Stručnjaci su se dogovorili i o sledećem:
– fokus buduće Balkanske bibliografije biće usmeren na humanističke i društvene nauke, kao i na komparativne studije o balkanskim zemljama,
– u bazi podataka informacije će biti na nacionalnim jezicima i na engleskom,
– izvršiće se testiranje procesa razmene zapisa između različitih sistema koji se koriste u nacionalnim bibliotekama,
– Bugarska nacionalna biblioteka pripremiće listu kriterijuma za selekciju građe za bibliografiju, a ostali učesnici u projektu će imati mogućnost da listu prošire, revidiraju i usvoje.
Narodna biblioteka Srbije predložila je da u budućnosti Balkanska bibliografija bude objavljivana kao godišnje elektronsko izdanje, na CD-romu.