52. LIBER godišnja konferencija: Open and trusted – Reassessing research library values

Asocijacija LIBER (fr. Ligue des bibliothèques européennes de recherche) je osnovana 1971. godine, i svoj rad organizuje kroz održavanje godišnje Konferencije, kroz rad Generalne skupštine, izvršnog odbora i različitih stručnih sekcija. svake godine na određenu temu. Na Godišnjoj konferenciji učestvuju stručnjaci kako iz oblasti bibliotekarstva, tako i izdavači naučnih informacija čiji su korisnici upravo biblioteke. Narodna biblioteka Srbije je članica ove asocijacije od 2003. godine.

MA Katarina Perić (kao delegat i kao dobitnica LIBER stipendije (eng. LIBER’s Annual Conference Fund award) i Aleksandra Kužet (kao delegat) prisustvovale su 52. LIBER godišnjoj konferenciji u periodu od 05. do 07. jula 2023. godine. Ovogodišnja tema pod nazivom „Open and trusted“ održana je u Budimpešti, a domaćin je bila Mađarska akademija nauke (mađ. Magyar Tudományos Akadémia, MTA), najvažnije i najprestižnije učeno društvo Mađarske. Za potrebe same konferencije korišćena je zgrada Centralnog evropskog univerziteta (eng. Central European University (CEU)).

Ovogodišnja tema nije slučajnost, a razlog tome je da je najvažnija prekretnica na putu ka otvorenoj nauci upravo Budimpeštanska inicijativa za otvoreni pristup iz 2002. godine čija je krilatica – „učiniti istraživanje besplatno i dostupno svima koji imaju pristup internetu i promovišu napredak u nauci, medicini i zdravstvu“[1].

Između ostalih održana je radionica pod nazivom „Diamond Open Access in Europe and beyond“[2] koju je organizovao DIAMAS Project[3]. DIAMAS je novi projekat koji finansira EU i koji ima za cilj da podrži Diamond varijantu otvorenog pristupa (eng. Diamond Open Access[4]) i institucionalno izdavaštvo postavljanjem novih standarda, povećanjem vidljivosti i promovisanjem održivosti različitih izdavačkih industrija. U okviru projekta je pokrenuta anketa[5] kao polazna tačka za razumevanje institucionalnog izdavaštva u Evropi. Narodna biblioteka Srbije i Odeljenje za naučne informacije su učestvovali u popunjavanju navedene ankete, i to Narodna biblioteka Srbije kao izdavač časopisa (Glasnik Narodne biblioteke Srbije i Arheografski prilozi), a Odeljenje za naučne informacije kao pružalac usluga (eng. service provider) kroz sistem DoiSerbia (66 naučnih časopisa se nalazi na platformi, 57 aktivan). Anketa je imala za cilj prikupljanje podataka o institucionalnom izdavaštvu u otvorenom pristupu i ukupno je upitnik popunilo preko 700 institucija iz preko 50 zemalja, a Srbija je u deset najzastupljenijih po broju institucija koje su se odazvale pozivu (pored Španije, Hrvatske, Poljske, Francuske, Italije, Nemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Finske i Švajcarske.)

Na radionici je govorilo sedam predavača, između kojih i koleginica Milica Ševkušić iz Instituta tehničkih nauka Srpske akademije nauka i umetnosti. Koleginica Ševkušić je koordinator Srbije za otvoreni pristup pri EIFL konzorcijumu biblioteka. Ona je govorila na temu „Why does the network matter?“ i predstavila je dobru praksu Narodne biblioteke Srbije i Konzorcijuma biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku (KoBSON-a), i koji su to projekti sprovedeni prethodnih godina uz pomoć EIFL-a a radi promocije otvorenog pristupa u Srbiji. Vest o radionici i časopisima iz Srbije uključenim u DoiSerbia sistem podelio je na Twitter-u (www.twitter.com/piotrr70/status/1676518075158392833/photo/1) koordinator projekta DIAMAS Pjer Munier (fr. Pierre Mounier.)

Drugi dan konferencije su obeležila, pored raznovrsnih predavanja, i predstavljanja sponzora i poster izlaganja. Ukupno je bilo preko 20 izdavača naučnih informacija, između ostali i predstavnici izdavača sa kojima, posredstvom KoBSON-a, Narodna biblioteka Srbije sarađuje (EBSCO, Emerald, Elsevier, Springer Clarivate Analytics, Royal Society of Chemistry itd.)

Treći, ujedno i poslednji dan konferencije obeležila je sesija o takođe Diamond modelu otvorenog pristupa pod nazivom „A new paradigm: Open Access and the Diamond Model“. Sesija se sastojala iz tri predavanja, koja su dala prikaz stanja u Americi, Kanadi i Francuskoj.

Ceremonija zatvaranja Godišnje konferencije LIBER-a sadrži i čin predaje LIBER zastave domaćinu konferencije sledeće godine, a to će biti Državni univerzitet u Limasolu na Kipru.

Grupna slika preuzeta sa: https://twitter.com/LIBERconference/status/1681197309860749315/photo/1

Fusnote:

[1] Originalni tekst na zvaničnoj stranici Budimpeštanske inicijative za otvoreni pristup: https://www.budapestopenaccessinitiative.org/

[2] Detalji radionice: https://liberconference.eu/pre-conference-workshop-8-diamond-open-access-in-europe-and-beyond/

[3] Zvaničan sajt projekta: https://diamasproject.eu/

[4] „Diamond Open Access se odnosi na model naučne izdavaštva u kojem časopisi i platforme ne naplaćuju naknade ni autorima ni čitaocima“ (orig. eng. na stranici: https://www.scienceeurope.org/our-priorities/open-access/diamond-open-access/)

[5] Naziv ankete: DIAMAS Institutional Publishing Landscape Survey

Radno vreme

ponedeljak – petak od 8.00 – 20.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 19.00)

subota od 8.00 – 15.00
(poručivanje publikacija 8.00 – 14.00)

Skip to content