Претрага
Close this search box.

„Радно окружење библиотекара“ – годишња конференција Библиотекарског друштва Србије

Најпрестижнији догађај у домаћем библиотекарству, годишња конференција Библиотекарског друштва Србије, 21. по реду одржана је од 12. до 14. децембра у Градској библиотеци Панчево са претконференцијским даном у Универзитетској библиотеци у Београду.

Тема овогодишње конференције која се по први пут појавила у јавном дискурсу културне сцене у Србији, била је „Радно окружење библиотекара“. У разноврсном програму и различитим интерактивним форматима представљања учествовало је 230 библиотекара и стручњака у култури из Србије, Републике Српске, Словеније, Хрватске, Црне Горе, Русије, Холандије, Белорусије, Грчке и са Кипра.

Током претконференцијског дана, на панелу са темом „Мисија и задаци библиотека у доба дигиталне трансформације и губитка суштинских друштвених вредности”, учествовала је др Милена Ђорђијевић поделивши своја размишљања о актуелним питањима везаним за промену улоге библиотекара у контексту брзог технолошког напретка и утицаја неолибералних вредности на друштво.

Првога дана програма у Панчеву, Тамара Бутиган Вучај представила је свој рад са темом „Hygge за запослене у библиотекама: утопија или реалност?“ отворивши питање доприноса стварању пријатнијег радног окружења које би представљало извор задовољства, пре него извор стреса и осећаја ниже вредности.

Постер презентацију са темом „Нови простори за развој савременог библиотекарства у Србији”, имала је Љиљана Мацура која је у оквиру теме приказала комбинацију знања из теорије и искустава из праксе библиотекарства и информационих наука у различитим библиотечким срединама.

У раду жирија за избор најбољег постера учествовали су Горана Стевановић и Славен Попара а победника је уз образложење и закључак жирија објавила Горана Стевановић.

По завршетку програма конференције одржан је први састанак српско-руског библиотекарског форума РУ:РС ЛИБ Форум, на којем су учествовале у улози копредседавајуће, Јелена Глишовић и у радној групи „Библиотеке у дигиталном свету вештачке интелигенције“, Тамара Бутиган Вучај.

Овогодишња конференција била је прилика да се подсетимо колико је важна добра комуникација и активно слушање као и стално учење као начин за унапређење сопственог и заједничког радног окружења.

Радно време

понедељак – петак од 8.00 – 20.00
(поручивање публикација 8.00 – 19.00)

субота од 8.00 – 15.00
(поручивање публикација 8.00 – 14.00)

Skip to content