Информационо-комуникационе технологије и иновативни сервиси у библиотекама
Библионет 2017 био је фокусиран на примену информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у библиотекама и на увођење иновативних библиотечких сервиса и програма заснованих на савременим технолошким достигнућима.
Библиотечко пословање данас засновано је на информационим технологијама – библиотечки информациони пословни системи, електронски каталози, различите базе података, аутоматизована позајмица (баркодирање фондова), различити софтвери за управљање радним процесима и њихово евалуирање и сл.
Такође, број библиотечких сервиса заснованих на ИКТ у непрекидном је порасту. Све је више библиотека чије услуге обухватају: електронске читаонице, makerspace едукативне лабораторије, са различитим дигиталним алатима (3Д штампачи, роботи…); media lab просторе за стварање аудио и видео садржаја; различите онлајн услуге (образовни курсеви, видео игре и веб сајтови, е-магазини, сервис Питај библитекара...) и др.
У складу са овим, савремени трендови у развоју библиотечко-информационе делатности подразумевају снажно развијену информатичку инфраструктуру, перманентно ангажовање ИТ стручњака, као и континуирано праћење и едуковање библиотечких стручњака у области ИКТ. Са друге стране, унапређивање и одржавање информатичких платформи и ангажовање стручњака, са аспекта могућности библиотека, подразумева посебне напоре у постизању баланса између нараслих захтева и скромних средстава којима оне располажу. Развој, па и опстанак библиотека као носилаца информационог друштва и друштва знања, директно је сразмеран улагању у област ИКТ.
Основна идеја овогодишњег Библионета била је да се:
– подвуче значај повезаности библиотека и ИКТ,
– прикажу стремљења и праксе библиотека развијених земаља,
– представе иновативни сервиси српских библиотека засновани на ИКТ,
– представе различити видови библиотечког пословања засновани на ИКТ,
– утврде потребе и могућности за имплементацију ИТК у рад српских библиотека.
На конференцији је учествовало укупно 27 излагача, и то: 3 предавача по позиву, 6 излагача из региона и 18 домаћих излагача.
Први пут Библионет је имао три интернационална реномирана стручњака који су били предавачи по позиву:
- Тоби Гринвалт (Питсбург, САД), директор за дигиталну стратегију и технолошке интеграције у Карнеги библиотеци у Питсбургу
- Роб Дејвис, независни консултант у области библиотекарства (Лондон, УК); тренутно је запослен на Кипарском Технолошком универзитету као пројектни менаџер за ViMM CSA о виртуелним музејима у оквиру ЕУ Хоризонт истраживачког програма.
- Димитрис Протопсалтоу, директор Културног центра Фондације Ставрос Ниархос (Атина, Грчка); овај Културни центар обухвата Националну библитеку Грчке и Националну оперу Грчке.
Поред њих, као специјални гост скупа излагање је имао Кристофер Спалдинг, потпредседник за платформе отвореног кода и заједницу EBSCO (Бостон, САД).
Такође, на Библионету су излагања имали и регионални гости из градских библиотека Загреба, Ријеке, Љубљане и Копра.
На скупу је излагање имало и 16 домаћих библиотекара (са укупно 12 радова), чији су радови прошли процес селекције.
На Библионету су излагање имали и представници фирми Инфо код решења („Имплементација RFID решења у раду библиотекеˮ) и Hewlett Packard-а („Бежичне технологије преноса у библиотекарствуˮ).